Japonia zastosuje dodatkowe sankcje wobec Rosji

Japonia zastosuje dodatkowe sankcje wobec Rosji za jej atak na Ukrainę, wobec uzgodnionych już przez uczestników szczytu G7, którego Japonia była gospodarzem – poinformował w piątek główny sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno.

Jak powiedział Matsuno na konferencji prasowej, Japonia potępia też decyzję Moskwy ws. rozmieszczenia taktycznej broni nuklearnej na Białorusi jako prowadzącą do dalszej eskalacji sytuacji wokół Ukrainy.

„Jako jedyne państwo, które doświadczyło bombardowań atomowych podczas wojny, Japonia nigdy nie zaakceptuje rosyjskich gróźb nuklearnych, nie mówiąc już o użyciu tej broni” – oświadczył Matsuno.

Według komunikatu japońskiego MSZ, Japonia zamrozi aktywa 78 rosyjskich firm i organizacji oraz 17 osób, w tym najwyższych rangą oficerów sił zbrojnych oraz zabroni eksportu japońskich towarów do 80 rosyjskich podmiotów, takich jak laboratoria i placówki naukowe powiązane z armią.

Rząd Japonii zabroni też świadczenia usług budowlanych i inżynieryjnych Rosji – głosi komunikat. Szczegóły tych ostatnich sankcji mają być podane później.

jm/ pel/


Artykuły powiązane

Rosji trudno będzie ochronić swoją gospodarkę

Kategoria: Analizy
Władze Rosji w swojej polityce obrony przed sankcjami nie doceniają głębi upadku gospodarki w perspektywie średnio- i długoterminowej. Jest wątpliwe, czy uda się im dostatecznie obronić wszystkie ważne sektory gospodarki rosyjskiej.
Rosji trudno będzie ochronić swoją gospodarkę

Oczekiwane załamanie polskiego eksportu do wschodnich sąsiadów

Kategoria: Analizy
Obecna wojna będzie miała znacznie silniejszy negatywny wpływ na polski handel zagraniczny niż sytuacja w 2014 r. Wysoka ekspozycja Polski na skutki zakłóceń w handlu z Ukrainą, Rosją i Białorusią wynika z relatywnie wysokiego udziału tych krajów w naszych obrotach handlowych.
Oczekiwane załamanie polskiego eksportu do wschodnich sąsiadów

Wpływ kryzysu pandemicznego na handel krajów UE

Kategoria: Analizy
Reakcja eksportu krajów UE na spadek popytu w wyniku pandemii w 2020 r była zróżnicowana. W przypadku Polski roczna skala spadku wolumenu eksportu była blisko 3-krotnie niższa niż w strefie euro oraz 2-krotnie niższa niż w handlu światowym.
Wpływ kryzysu pandemicznego na handel krajów UE