Kanada: Bank centralny podniósł główną stopę proc. o 25 b.p.

Bank Kanady podniósł referencyjną stopę procentową o 25 b.p. do 5,00 proc. – poinformowano w komunikacie po zakończeniu posiedzenia. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków.

Bank centralny podał w komunikacie, że przyszłe decyzje ws. stóp proc. będą zależne od danych. Bank dodał, że według prognoz inflacja ma powrócić do celu w połowie 2025 r., pół roku później niż wcześniej zakładano.

To druga z rzędu decyzja o podniesieniu stóp proc. o 25 b.p. przez Bank Kanady. Po dwóch wcześniejszych posiedzeniach bank zdecydował o wstrzymaniu podnoszenia stóp procentowych, po ośmiu z rzędu podwyżkach. Od marca 2022 r. Bank Kanady podwyższył główną stopę proc. łącznie o 475 b.p.

Po decyzji kanadyjski dolar umacnia się – kurs USD/CAD spada o 0,66 proc. do 1,3159.

kkr/ gor/


Artykuły powiązane

W kierunku cyfrowego dolara kanadyjskiego: Czy zostanie wprowadzony? W jaki sposób? Kiedy?

Kategoria: Trendy gospodarcze
W roku 1935 rząd federalny powierzył Bankowi Kanady scentralizowanie produkcji banknotów. Jednym z pierwszych zadań nowo utworzonego banku centralnego Kanady była emisja jednej waluty dla całego kraju oraz ostatecznie stopniowe wycofanie niezliczonych denominowanych w dolarach banknotów emitowanych przez różne banki i organy władzy różnego szczebla.
W kierunku cyfrowego dolara kanadyjskiego: Czy zostanie wprowadzony? W jaki sposób? Kiedy?

Kalendarium Wschodnie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Poniżej w plikach pdf odpowiadających wybranym datom publikujemy Kalendarium Wschodnie. Jest to kalendarium istotnych wydarzeń gospodarczych z obszaru Rosji i Ukrainy opartych na najciekawszych informacjach z mediów działających w tych krajach.
Kalendarium Wschodnie

Upadek Silicon Valley Bank i zawirowania w amerykańskim sektorze bankowym

Kategoria: Analizy
Od czasów globalnego kryzysu finansowego i upadku Washington Mutual w 2008 r. amerykański sektor bankowy nie doświadczał takich turbulencji. Zaburzenia na rynku bankowym nie ograniczyły się tylko do USA. Upadek Silicon Valley Bank (SVB) spowodował zawirowania w skali globalnej, przenosząc kryzys zaufania na rynek europejski.
Upadek Silicon Valley Bank i zawirowania w amerykańskim sektorze bankowym