KE: 124 mln euro na bud. odcinka gazociągu przesyłowego w Polsce

Komisja Europejska zatwierdziła ponad 124 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na okres programowania 2014-2020 na budowę 253-kilometrowego odcinka gazociągu przesyłowego między Leśniewicami a Wronowem w województwach mazowieckim, łódzkim i lubelskim. Odcinek ten jest częścią liczącego ponad 300 km gazociągu biegnącego z Gustorzyna do Wronowa.

„Ten projekt jest konkretnym przykładem wsparcia bezpieczeństwa energetycznego w Europie w ramach polityki spójności. W znaczący sposób przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez dywersyfikację źródeł dostaw gazu oraz umożliwi eksport gazu na Litwę, Słowację i Ukrainę. To konkretny symbol unijnej solidarności między państwami członkowskimi UE a Ukrainą, wzmacniający połączenia i poprawiający nasze ogólne bezpieczeństwo” – oświadczyła unijna komisarz do spraw spójności i reform Elisa Ferreira.

asc/ tebe/ ana/


Artykuły powiązane

Droga do uniezależnienia energetycznego Europy i Polski od Rosji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Po agresji Rosji Na Ukrainę, która spowodowała szokowy wzrost cen surowców energetycznych, ożyły obawy o trwałość postpandemicznego ożywienia gospodarczego. Konflikt zbrojny pokazał jednocześnie skalę uzależnienia krajów członkowskich UE od dostaw węglowodorów i węgla z Rosji.
Droga do uniezależnienia energetycznego Europy i Polski od Rosji

Jak kryzys energetyczny wpływa na gospodarki światowe

Kategoria: Trendy gospodarcze
Ostatnie wydarzenia dobitnie pokazują, że utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego jest istotnym wyzwaniem zarówno dla UE, jak i krajów członkowskich NATO. Pozostaje ono kluczowym czynnikiem strategicznym dla administracji rządowej, sektora wojskowego i prywatnego.
Jak kryzys energetyczny wpływa na gospodarki światowe

Rosyjska ropa i gaz w odwrocie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Decydują się losy rosyjskich surowców energetycznych. Determinacja państw, nakładających na Rosję kolejne sankcje, wskazuje, że kończy się ponad 50-letni okres dominacji rosyjskiej ropy naftowej i gazu na rynku europejskim.
Rosyjska ropa i gaz w odwrocie