KOBIZE: Rajd cenowy EUA będzie kontynuowany

Dotychczasowy rajd cen uprawnień do emisji CO2 będzie dalej kontynuowany – uważa Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

„W dniach 17-19 sierpnia nastąpiła korekta związana z realizacją zysków przez inwestorów, która sprowadziła ceny do 53,44 EUR. Od tego momentu wartości uprawnień wzrosły aż o 7,27 EUR zamykając sierpniowe notowania na rynku wtórnym ceną 60,71 EUR. (…) Osiągnięcie poziomu powyżej 60 EUR oznacza znaczące wybicie z fazy konsolidacji, w którym uprawnienia znajdowały się od kilku miesięcy. Można zatem śmiało zakładać, że dotychczasowy rajd cen uprawnień będzie dalej kontynuowany” – napisano w piątkowym raporcie.

Jak podał KOBIZE, impuls do przebicia poziomu 58 EUR za EUA dały bardzo dynamiczne wzrosty na rynkach surowców energetycznych: gazu, węgla oraz energii elektrycznej, które już od kilkunastu miesięcy znajdują się w bardzo silnym trendzie wzrostowym.

„Gazu brakuje w magazynach w Europie, a na węgiel i energię elektryczną utrzymuje się rekordowe zapotrzebowanie na świecie wywołane po pandemicznym ożywieniem gospodarczym oraz zamknięciem kopalń w czasie COVIDu. Wysokie ceny gazu zachęcają wytwórców energii do korzystania ze źródeł węglowych, które są ok. 2 razy bardziej emisyjne (niż gaz), w efekcie czego wzrasta popyt na uprawnienia EUA. Do wzrostów cen uprawnień przyczyniły się również wysokie ceny rozliczenia aukcji, na których w sierpniu, jak co roku, dostępnych było o 50 proc. mniej uprawnień niż zwykle, co wynika bezpośrednio z przepisów (UE – PAP)”.

tus/ asa/


Artykuły powiązane

 Podatek spekulacyjny

Kategoria: Analizy
Ceny uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu EU ETS zachowują się ostatnio bardzo dziwnie. W związku z kryzysem gospodarczym i mniejszym zużyciem energii powinny się obniżyć. A jest odwrotnie. Dlaczego?
 Podatek spekulacyjny

Tańszy klimat

Kategoria: Analizy
Jednym z pierwszych gospodarczych skutków pandemii koronawirusa był gwałtowny spadek cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Dla Polski to znakomita wiadomość, bo niższe ceny CO2 pozwolą zaoszczędzić setki milionów złotych w skali roku.
Tańszy klimat

Czas tańszej energii dobiega końca

Kategoria: Ekologia
Cena ropy wydźwignęła się już powyżej 30 dolarów za baryłkę. Znak to, że wybudzana z letargu gospodarka światowa na nowo zużywa więcej energii. Koszty ponownie wzrosną. Wyższe rachunki za energię to raczej reguła w większości krajów Unii Europejskiej. W Polsce łatwiej o obniżki cen energii elektrycznej niż gazu ziemnego.
Czas tańszej energii dobiega końca