Kościński: RPP ma ograniczone możliwości wpływania na inflację

Trzeba pamiętać, że Rada Polityki Pieniężnej ma ograniczone możliwości wpływania na inflację, sporo czynników podbijających CPI to czynniki zewnętrzne – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas kongresu Impact’21 w Poznaniu. Minister finansów powiedział, że ma nadzieję, iż październikowa podwyżka stóp proc. była sygnałem dla potencjalnych kredytobiorców, że stopy proc. w Polsce będą rosły.

„Myślę, że poziom inflacji 2,5 proc. plus minus – tak, jak zakłada to cel Rady Polityki Pieniężnej – jest dobry. Jesteśmy oczywiście trochę wyżej, kilka procent powyżej celu. Ale też tutaj nie można winić RPP, bo też ma ograniczone możliwości, żeby obniżyć tę inflację. Ta inflacja jest powodowana różnymi czynnikami, sporo z nich to czynniki zewnętrzne – ceny energii, gazu, ropy poszły wysoko w górę. Przez rok mieliśmy lockdown, sporo zaoszczędziliśmy, teraz zaczynamy trochę więcej wydawać” – powiedział Kościński.

„Dużo gotówki, w postaci banknotów, pojawiło się w gospodarce przez ostatni rok, żeby utrzymywać płynność. Wiadomo, jak się ma gotówkę w ręce to łatwiej, szybciej się ją wydaje niż jak ma się ją na jakimś rachunku, lokacie. Mamy zerowe stopy procentowe, a inflacja jest więc czujemy, że nasze oszczędności tracą, wyciągamy pieniądze i kupujemy. Wszystko to są czynniki inflacyjne i ta inflacja idzie do góry” – dodał.

Minister finansów powiedział, że ma nadzieję, iż październikowa podwyżka stóp procentowych była sygnałem dla potencjalnych kredytobiorców, że stopy proc. w Polsce będą rosły.

„Mam nadzieję, że ten sygnał, który RPP wysłała tydzień, dwa tygodnie temu, to jest jakiś sygnał, że stopy będą szły do góry i ludzie się zastanowią, czy naprawdę ich stać, żeby brać kredyty i kupować nieruchomości, bo może być ciężej spłacać te kredyty za kilka lat, bo stopy będą wyższe” – powiedział

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu w dn. 6 października nieoczekiwanie podwyższyła stopy procentowe – referencyjną o 40 pb do 0,50 proc., lombardową o 50 pb do 1,0 proc., redyskontową weksli do o 40 pb do 0,51 proc., dyskontową weksli o 40 pb do 0,52 proc. RPP utrzymała stopę depozytową na poziomie 0,0 proc.

Kolejne posiedzenie RPP zaplanowane jest na 3 listopada. (PAP Biznes)


Artykuły powiązane

Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?

Kategoria: Analizy
Ujemne poziomy realnych stóp procentowych są nie tyle efektem dyskrecjonalnych decyzji banków centralnych, co przede wszystkim wynikają ze zmian uwarunkowań gospodarczych. W ostatnich dekadach realne stopy procentowe na świecie systematycznie się obniżały i obecnie w większości gospodarek rozwiniętych, a także w wielu gospodarkach wschodzących – w tym w Polsce – są ujemne.
Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?