Kościński: Tarcza antyinflacyjna nie stworzy dodatk. presji na wzrost cen

Działania zaproponowane w czwartek przez rząd w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej nie będą tworzyć dodatkowej presji na wzrost cen – ocenił minister finansów Tadeusz Kościński w Programie 1 Polskiego Radia.

Kościński zapytany, czy przedstawiona przez rząd tzw. tarcza antyinflacyjna – w tym dopłaty kierowane bezpośrednio dla gospodarstw domowych – nie będzie dodatkowo napędzała wzrostu cen powiedział: „Nie. Cały ten pakiet będzie kosztował ok. 10 mld zł, a dochody zwiększone przez inflację do budżetu państwa to ok. 8-9 mld zł, więc to jest względnie mała kwota, która zostanie na rynku. To nie powinno generować dodatkowej inflacji”.

Minister finansów zaznaczył, że antyinflacyjnie będzie działało też zablokowanie tworzenia nowych funduszy celowych.

„Nie będziemy tworzyć nowych funduszy celowych. Wiadomo, że, jak są takie fundusze i dodatkowe pieniądze idą na rynek, to jest to inflacjogenne. Przez ten okres nie będzie tworzyć takich funduszy” – powiedział.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki przedstawił tzw. tarczę antyinflacyjną. Wśród zaproponowanych przez rząd rozwiązań znalazły się m. in. obniżka VAT na trzy miesiące na energię elektryczną do 5 proc. i na gaz do 8 proc., obniżka akcyzy na paliwo do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE czy też tzw. dodatek osłonowy – dopłata w wysokości 400-1.150 zł zł w skali roku dla gospodarstw domowych. (PAP Biznes)


Artykuły powiązane

Ukierunkowana pomoc fiskalna lepiej stymuluje konsumpcję

Kategoria: VoxEU
Transfery fiskalne o mniejszej wartości wypłacane większej grupie gospodarstw domowych o niskich dochodach stymulują łączną konsumpcję bardziej niż większe transfery przekazywane węższej grupie gospodarstw.
Ukierunkowana pomoc fiskalna lepiej stymuluje konsumpcję

Wpływ niepewności makroekonomicznej na wydatki gospodarstw domowych

Kategoria: Trendy gospodarcze
Badanie pokazało, że w obliczu większej niepewności gospodarstwa domowe wydają średnio mniej pieniędzy. Te ograniczenia dotyczą głównie wydatków uznaniowych na produkty i usługi związane ze zdrowiem i higieną osobistą, rozrywką, wypoczynkiem czy na towary luksusowe.
Wpływ niepewności makroekonomicznej na wydatki gospodarstw domowych

Jak pandemia wpłynęła na gospodarstwa domowe w strefie euro

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pandemia w zróżnicowany sposób dotknęła gospodarstwa domowe w strefie euro. Obawy finansowe okazały się znacznie silniejszym czynnikiem kształtującym wydatki na konsumpcję niż obawy dotyczące zdrowia.
Jak pandemia wpłynęła na gospodarstwa domowe w strefie euro