Koszt ustawy zamr. ceny gazu dla gosp. dom. w ’23: 30 mld zł

Koszt ustawy zamrażającej ceny gazu dla gospodarstw domowych w 2023 r. to ok. 30 mld zł, ale ostatecznie będzie to zależeć od cen gazu – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

„Całość ustawy to będzie ok. 30 mld zł. Ona się składa z kilku pozycji. Z jednej strony będzie to rekompensata dla podmiotów, które będą dostarczały gaz, kupują gaz po wyższej stawce. Będzie to rekompensata pomiędzy zatwierdzoną taryfą, którą URE zatwierdza, a stawką 200 zł, która jest stawką zamrożoną. Ten schemat funkcjonował w tym roku. On kosztował ok. 10 mld zł, bo ceny gazu od jesieni ubiegłego roku wzrosły, to jest znany mechanizm. Drugi element tego wsparcia – tutaj szacujemy, że będzie ok. 300 tys. gospodarstw domowych uprawnionych do tego wsparcia, czyli ogrzewających się gazem i jednocześnie mieszczących się w progu dochodowym 1500 i 2100 zł” – powiedziała Moskwa.

„Trzecia grupa, czyli szkoły, szpitale, żłobki, wszystkie podmioty, które mają zamrożoną taryfę. Łącznie, patrząc na ilość podmiotów i wolumen gazu (…) obliczyliśmy to na ok. 30 mld zł” – dodała.

Minister wskazała, że ostateczny koszt rozwiązań zależeć będzie od ceny gazu.

„Może się ona zmieniać. Mamy też nadzieję, że Unia Europejska w grudniu zatwierdzi cenę maksymalną na gaz, co pozwoli na to, że gaz kupowany przez państwa europejskie w tym Polskę, będzie tańszy, a tym samym niższy będzie koszt wsparcia. (…) Na dzisiaj szacowaliśmy to na tych cenach, które mamy, w stosunku do rynku, który obecnie obowiązuje. W ostatnich miesiącach ceny był dosyć wysokie, więc wydaje się, że budżet jest bezpieczny i nawet wydaje się, że jest z jakimś jeszcze zapasem. Mam nadzieję, że rynek gazu będzie się z czasem stabilizował” – dodała.

W 2023 r. taryfy na gaz dla gospodarstw domowych zostaną zamrożone na poziomie z tego roku; VAT na gaz od stycznia powróci do poprzedniej stawki.

tus/ gor/


Artykuły powiązane

Rosyjski udział w kłopotach energetycznych Europy

Kategoria: Analizy
UE dyskutuje o sposobach wyjścia z kryzysu energetycznego, a Rosja ma gotową diagnozę i jednoznacznie wskazuje na źródła wzrostu cen oraz sposoby walki z drogim gazem. W świetle faktów „troska” Rosji, głównego beneficjenta i w dużej mierze sprawcy obecnej sytuacji, budzi jednak wątpliwości.
Rosyjski udział w kłopotach energetycznych Europy

Rynek gazu ziemnego w Europie

Kategoria: Analizy
Oceny analityków wskazują, że obecne podwyżki cen surowców energetycznych prawdopodobnie mają charakter tymczasowy. Hurtowe ceny gazu prawdopodobnie pozostaną wysokie w miesiącach zimowych, a od kwietnia będą spadać.
Rynek gazu ziemnego w Europie

Gazpromu lekcja dla Europy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Gazprom ogranicza dostawy gazu na rynek europejski, uzyskując – zdaniem  rosyjskich ekspertów, dzięki wzrostowi cen – rekompensatę finansową za straty wynikające z restrykcji związanych z budową NS2. Kontekst tych działań jest jednak znacznie szerszy.
Gazpromu lekcja dla Europy