Kropiwnicki: Podwyżka akcyzy na alkohol i tytoń nie pomoże budżet.

09.12.2019

Podwyżka akcyzy na alkohol i tytoń nie zwiększy wpływów do budżetu państwa i może rozwinąć szarą strefę – ocenił na swoim blogu członek RPP Jerzy Kropiwnicki.

„Rząd podniósł akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe. Prominentni przedstawiciele władz państwowych komentowali tę decyzję na sposób dwojaki: jedni sugerowali, że jest to narzędzie walki ze szkodliwymi nałogami, inni (tych było więcej) twierdzili, że dzięki temu zwiększą się dochody budżetu państwa. Niestety, takich skutków nie będzie. Ani jednych, ani drugich” – napisał.

Członek RPP wskazał na teorię Arthura Laffera, ilustrowaną tzw. krzywą Laffera, zgodnie z którą podnoszenie podatków nie zawsze daje wzrost wpływów do budżetu państwa.

„Niezależnie od różnych zastrzeżeń, wysuwanych przez krytyków tej teorii, doświadczenie historyczne wskazuje na zasadność takich hipotez. (…) Podwyżki akcyzy (w Polsce – PAP) na alkohol np. w latach 1999 – 2001 spowodowały spadek wpływów budżetowych. Także zwiększenie akcyzy na wyroby tytoniowe spowodowało spadek wpływów do budżetu państwa. Wyjaśnienie okazało się dość łatwe: Polacy bynajmniej nie zrezygnowali z używek. Zwiększył się natomiast obrót w tzw. szarej sferze. Wzrósł przemyt papierosów i wódki oraz produkcja bimbru. Obniżenie akcyzy w 2002 r. dało wzrost wpływów podatkowych i skurczenie się +szarej strefy+. Czemu tego doświadczenia decydenci nie biorą pod uwagę?” – napisał Kropiwnicki.

W listopadzie 2019 r. Sejm przyjął ustawę zakładającą 10-proc. podwyżkę akcyzy na alkohol i produkty tytoniowe, co ma skutkować wpływami do budżetu państwa na poziomie 1,7 mld zł.

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych zaproponowała poprawkę, aby akcyza na wyroby tytoniowe i alkoholowe wzrosła w roku 2020 o 3 proc. – tak jak zapisano w projekcie budżetu państwa na 2020 r. – a nie o 10 proc., jak w uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy.

Senat zajmie się nowelą ws. akcyzy na najbliższym posiedzeniu 17 – 18 grudnia.

tus/ana/

Artykuły powiązane