Rynki kredytów mieszkaniowych w UE pod presją
Kategoria: Usługi finansowe
Komitet Stabilności Finansowej dot. nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M) uważa, że najistotniejszym zagrożeniem dla stabilności systemu jest ryzyko prawne związane z kredytami w CHF – podano w komunikacie.
„Członkowie Komitetu przedyskutowali źródła ryzyka w polskim systemie finansowym i jego otoczeniu, wskazane w cyklicznej ankiecie przeprowadzanej wśród instytucji reprezentowanych w Komitecie” – podano w komunikacie.
„W ocenie Komitetu hierarchia źródeł ryzyka nie zmieniła się w stosunku do sytuacji z poprzedniego kwartału. Najistotniejszymi źródłami zagrożeń dla systemu finansowego pozostają ryzyko prawne związane z portfelem walutowych kredytów mieszkaniowych oraz ryzyko obniżonych nadwyżek kapitałowych i racjonowania kredytu” – napisano.
Wg KSF-M ryzyko geopolityczne również pozostaje podwyższone. Natomiast ryzyko związane z rynkiem nieruchomości mieszkaniowych oraz ryzyko słabości niektórych instytucji i zarażania oceniono jako umiarkowane.
W komunikacie podano, że na posiedzeniu podsumowano bieżące tendencje na krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych.
„W drugim kwartale 2023 r. zaobserwowano wzrost cen mieszkań w ujęciu nominalnym przy spadkowym trendzie cen realnych. Komitet odnotował również istotny wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe, co jest w dużej mierze efektem programu „bezpieczny kredyt 2 proc.” – napisano.
Komitet zapoznał się z bieżącą sytuacją w zakresie realizacji programów wsparcia kredytobiorców z tytułu wykorzystania tzw. wakacji kredytowych oraz pomocy ze środków funduszu wsparcia kredytobiorców oraz ich wpływu na sytuację finansową banków.
Członkowie Komitetu wymienili też opinie na temat koncepcji długoterminowego finansowania kredytów hipotecznych oraz wprowadzenia wskaźnika finansowania długoterminowego (WFD) przedstawionych na posiedzeniu przez przedstawicieli UKNF.
map/ pr/