Lane: EBC spodziewa się zwrotu w inflacji, ale jeszcze nie teraz

Walka Europejskiego Banku Centralnego z inflacją zbliża się do kluczowego etapu, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia – podał główny ekonomista EBC Philip R. Lane w piątek.

„Wciąż mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem cen towarów i żywności, niepewność pozostaje dość wysoka” – powiedział Lane podczas konferencji w Chorwacji.

„Spodziewamy się zwrotu w inflacji, ale nie powiedziałbym jeszcze, że dotarliśmy do tego punktu. Uważamy, że to spektakularne odwrócenie cen energii wpłynie na bazę, ale czas, w którym to nastąpi jest niepewny” – dodał.

Bankierzy podnieśli stopy procentowe w najszybszym tempie w historii EBC, aby przeciwdziałać gwałtownej inflacji w następstwie wojny Rosji na Ukrainie. Podczas gdy wzrost cen jest znacznie niższy od rekordowego, presja bazowa, która wyklucza koszty żywności i energii, pozostaje podwyższona i stała się głównym celem decydentów we Frankfurcie.

Niektórzy sugerują, że podwyżki mogą trwać dłużej niż dwa ruchy o 25 b.p., których ekonomiści i inwestorzy powszechnie oczekują w czerwcu i lipcu, aby zakończyć kampanię zacieśniania polityki pieniężnej.

Szef holenderskiego banku centralnego Klaas Knot powiedział w czwartek, że po osiągnięciu szczytowego poziomu stopy procentowe powinny pozostać na tym poziomie przez znaczny okres czasu.

Przemawiając na tym samym panelu w piątek Boris Vujčić, prezes Chorwackiego Banku Narodowego, powiedział, że wzrost cen okazuje się stabilny.

„Dynamika wzrostu inflacji jest nadal trwała, zwłaszcza w przypadku komponentów bazowych i żywności” – powiedział.

han/ ana/


Artykuły powiązane

Słowa ważą więcej niż liczby: komunikacja banku centralnego w okresach wysokiej inflacji

Kategoria: VoxEU
W 2022 r. inflacja cen konsumenta osiągnęła rekordowe wartości. W związku z tym oczekiwania inflacyjne wielu gospodarstw domowych strefy euro wzrosły, co podnosi  ryzyko bardziej uporczywej inflacji w przyszłości. Wykorzystując badanie Bundesbank Online Panel Households, nasz artykuł przedstawia dowody na to, że komunikaty EBC o prognozach inflacyjnych znacznie osłabiają oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych. Ponadto omówienie prognoz inflacyjnych ma znacznie silniejszy wpływ niż przedstawienie jedynie prognoz liczbowych.
Słowa ważą więcej niż liczby: komunikacja banku centralnego w okresach wysokiej inflacji

Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dwaj członkowie pierwszej RPP przystąpili do boju w kampanii przed sejmowym głosowaniem nad kandydatem na stanowisko prezesa NBP i w dwudziestu punktach sformułowali swoją – jakżeby inaczej, sążniście negatywną – opinię o polityce pieniężnej realizowanej przez RPP czwartej kadencji (Bogusław Grabowski i Jerzy Pruski, Bankructwo polityki pieniężnej? Rzeczpospolita 27.04.2022).
Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP