Liczba nowych ofert pracy w Polsce spadła w XII o 16,7 proc. rdr

W grudniu liczba nowych ofert pracy w Polsce spadła o 16,7 proc. rdr do 176 tys. – podano w raporcie Grant Thornton i firmy Element.

„Na szczęście, druga, jesienna fala pandemii okazała się znacznie łagodniejsza. Choć zakażeń jest wielokrotnie więcej niż w pierwszej, to pracodawcy znacznie spokojniej patrzą w przyszłość. W grudniu 2020 roku opublikowali 176 tys. ofert, czyli o 16,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku” – napisano w raporcie.

„To lepszy wynik niż w listopadzie (kiedy spadek rok do roku wyniósł 26,9 proc.) i październiku (spadek o 21,2 proc.). Można więc mieć nadzieję, że szczyt drugiej fali pandemii na polskim rynku pracy jest już za nami. Nie można, co prawda, wykluczyć, że początek 2021 roku przyniesie ponowne pogorszenie sytuacji (wywołane np. nowymi ograniczeniami związanymi z feriami albo pojawieniem się trzeciej fali zakażeń), ale z pewnością optymizmem napawa fakt, że druga fala pandemii okazała się dla rynku pracy relatywnie łagodna” – dodano.

map/ gor/


Artykuły powiązane

Czy pandemia COVID-19 długotrwale obniży produkt potencjalny?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jak długo będą trwały skutki gospodarcze pandemii COVID-19? Czy ustaną one wraz z epidemią, czy będą utrzymywać się latami? W poniższym artykule postaram się ocenić, w jakim stopniu kryzys spowodowany pandemią może oddziaływać na produkt potencjalny w Polsce i na świecie.
Czy pandemia COVID-19 długotrwale obniży produkt potencjalny?

W oczekiwaniu na nową falę fuzji i przejęć

Kategoria: Trendy gospodarcze
COVID-19 może stać się katalizatorem nowej fali fuzji i przejęć (M&A). Tendencję do integracji kapitałowej będą przejawiać tzw. stare gałęzie przemysłu. Spółkom z tych branż nie pozostaje nic innego jak zaakceptować sytuację, w której się znalazły.
W oczekiwaniu na nową falę fuzji i przejęć