MF: Bez obaw o brak popytu ze strony inw. na zielone obligacje

Ministerstwo Finansów nie obawia się o brak popytu ze strony inwestorów, jeśli zdecyduje się na emisję zielonych obligacji – powiedział Tadeusz Kościński, minister finansów, podczas konferencji prasowej.

Kościński, zapytany jakie sygnały MF otrzymuje od inwestorów i czy obawia się, że mogą pojawić się problemy z emisjami zielonych obligacji ze względu na to, że stanowisko Polski wobec polityki klimatycznej nie jest do końca określone powiedział: „Nie obawiam się. Cały czas analizujemy możliwość, żeby emitować, nie mamy sygnałów na razie, że nie możemy emitować, bo nie ma popytu od inwestorów”.

„Raczej po naszej stronie, nie mamy potrzeb płynnościowych, żeby emitować. Ale cały czas analizujemy. Jak będzie odpowiednia okazja, odpowiednia cena, to wejdziemy na rynek. Nie odczuwamy jakichś barier, że chcielibyśmy emitować, a popytu nie ma” – dodał.

Ostatnią emisję zielonych obligacji resort finansów przeprowadził w lutym 2019 r.

pat/gor/


Artykuły powiązane

Obligacje wieczyste nie są najlepszym sposobem na finansowanie EFOG

Kategoria: VoxEU
W świecie skrajnie akomodacyjnej polityki pieniężnej, tańsze byłoby finansowanie Funduszu Ożywienia Gospodarczego poprzez emisję zadłużenia o krótszych terminach zapadalności i transmisja tych niskich stóp procentowych do państw członkowskich poprzez kredyty o niskiej marży i bardzo długich terminach zapadalności.
Obligacje wieczyste nie są najlepszym sposobem na finansowanie EFOG

Peak oil, którego ciągle nie ma i zielone moce na Księżycu

Kategoria: Analizy
Prawem paradoksu, im więcej słów w sprawie klimatu i przeciw ropie, tym bardziej rośnie jej światowe wydobycie. Od lat zapowiadany jest peak oil, czyli szczyt pozyskiwania ropy, po którym ma być już tylko spadek. Można jednak iść śmiało o zakład, że do rekordów produkcji jest daleko i to bardzo.
Peak oil, którego ciągle nie ma i zielone moce na Księżycu

Pandemia nie musi zburzyć Zielonego Ładu

Kategoria: Analizy
Podczas gdy przedsiębiorstwa walczą o przetrwanie, mnożą się apele, aby konstruując pakiety stymulacyjne nie zaprzepaścić walki o ochronę klimatu. Cele gospodarcze i ekologiczne da się pogodzić. Zwłaszcza, że zmiany klimatu są, obok pandemii, największym zagrożeniem dla światowej gospodarki.
Pandemia nie musi zburzyć Zielonego Ładu