MF: Dochody JST z wpływów z PIT w ’24 będą wyższe o 39,9 proc. rdr

Planowane dochody jednostek samorządu terytorialnego z tytułu udziału we wpływach z PIT będą wyższe o 39,9 proc. od dochodów z 2023 r. – poinformował resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Dochody JST z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych w 2024 r. będą wyższe o 20,9 proc. rdr.

„W 2024 r. samorządy dysponują większą pulą środków niż w 2023 r. Na 2024 r. przewidywany jest bowiem znaczny wzrost wpływów z podatków dochodowych, w których jednostki samorządu terytorialnego mają udziały. Przewiduje się, że planowane dochody jednostek samorządu terytorialnego (łącznie z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią) z tytułu udziału we wpływach z PIT będą wyższe o 39,9 proc. od dochodów z 2023 r.” – napisało MF.

„Przewidywany jest również wzrost wpływów z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), w których samorządy mają udziały. Prognozuje się, że samorządy z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych otrzymają w 2024 r. dochody wyższe o 20,9 proc. od dochodów z 2023 r.” – dodano.

pat/ asa/


Artykuły powiązane

Budżet – fikcyjna siła Rosji

Kategoria: Makroekonomia
Zasobny budżet przez lata postrzegano jako symbol siły Rosji oraz główne narzędzie kształtowania rozwoju społecznego i gospodarczego. W ostatnim okresie stał się również podstawowym instrumentem obrony przed skutkami sankcji.
Budżet – fikcyjna siła Rosji

Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jesteśmy świadkami dużych zmian w inwestycjach chińskich przedsiębiorstw na rynku europejskim, nie tylko w ich skali, ale przede wszystkim w strukturze. Prowadzenie działalności gospodarczej na rynku europejskim stało się dla chińskich inwestorów trudniejsze, ale rynek ten jest dla nich wciąż atrakcyjny i perspektywiczny.
Chińskie inwestycje bezpośrednie w Unii Europejskiej

Rubel na równi pochyłej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rubel w ostatnich kilkunastu miesiącach, z prawie 2,5-krotną dwukierunkową skalą zmienności w przedziale 80–120–50–100 rubli za dolara może uchodzić za lidera wśród najbardziej chwiejnych walut świata. Takie ruchy rosyjskiej waluty to odzwierciedlenie nie tylko słabości rosyjskiej gospodarki i siły sankcji, ale też – i to w dużej mierze – niespójnych, często wzajemnie wykluczających się działań władz w obliczu zmiennych oraz ciągle pogarszających się uwarunkowań.
Rubel na równi pochyłej