MF: Na przełomie 2020/21 powinno nastąpić wyraźne ograniczenie CPI

Na przełomie lat 2020 i 2021 r. powinno nastąpić w Polsce wyraźne ograniczenie inflacji – podało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Finansów.

„Według prognoz Ministerstwa Finansów wyraźne ograniczenie inflacji powinno nastąpić na przełomie lat 2020/21” – napisano.

Według założeń projektu ustawy budżetowej na 2021 r., w przyszłym roku inflacja w Polsce ma wynieść średniorocznie 1,8 proc.

Narodowy Bank Polski w lipcowej projekcji inflacji prognozował wskaźnik CPI w 2021 r. średnio na poziomie 1,5 proc.

tus/ asa/


Artykuły powiązane

Perspektywy gospodarki w lipcowej projekcji inflacji i PKB

Kategoria: Pracownicy NBP
Na początku lipca NBP opublikował projekcję inflacji i PKB. Co pokazuje najnowsza projekcja i jakie są perspektywy polskiej gospodarki - mówi Piotr Szpunar, Dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.
Perspektywy gospodarki w lipcowej projekcji inflacji i PKB

Spowolnienie w strefie euro mocno nie zaszkodzi Polsce

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wzrost gospodarczy będzie szybszy niż w projekcji z listopada 2018 r., ale inflacja będzie rosła wolniej. Dynamika PKB obniży się przez słabą koniunkturę globalną, głównie w strefie euro, która będzie również ograniczała presję inflacyjną. Inflację obniży także brak podwyżek cen energii, które zakładaliśmy w listopadzie - mówi Jacek Kotłowski, zastępca dyrektora DAE.
Spowolnienie w strefie euro mocno nie zaszkodzi Polsce

Do poziomu PKB sprzed kryzysu wrócimy dopiero w 2022 roku

Kategoria: Raporty
Koronawirus i jego gospodarcze następstwa mogą zabrać łącznie nawet 6,7 pkt. proc. ze wzrostu PKB do końca 2022 roku. O tyle niżej biegnie centralna ścieżka z lipcowej projekcji NBP w porównaniu ze ścieżką z projekcji marcowej.
Do poziomu PKB sprzed kryzysu wrócimy dopiero w 2022 roku