CSE and Eurozone entry: the state of play
Kategoria: Macroeconomics
Narodowy Bank Polski w procesie zarządzania rezerwami dewizowymi nie bierze pod uwagę inwestycji na rynku kryptowalut – poinformowało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Finansów, powołując się na informacje uzyskane w NBP.
„W związku z przedmiotową interpelacją Ministerstwo Finansów zwróciło się do (…) Narodowego Banku Polskiego (dalej: NBP), jako instytucji ustawowo zobowiązanej do prowadzenia gospodarki rezerwami dewizowymi. (…) W zakresie wykorzystania kryptoaktywów w kontekście utrzymywania rezerw dewizowych pragnę wskazać, że zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o Narodowym Banku Polskim bank centralny gromadzi rezerwy dewizowe i zarządza nimi, a także podejmuje czynności mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa obrotu dewizowego i płynności płatniczej kraju. Z tego względu, zarządzając rezerwami dewizowymi, NBP dąży do zapewnienia bezpieczeństwa inwestowanych środków oraz ich niezbędnej płynności, a przy spełnieniu tych warunków, do maksymalizacji w długim okresie stopy zwrotu wyrażonej w złotym. Ze względu na specyfikę kryptowalut – w szczególności bardzo wysoką zmienność cen, ryzyko operacyjne, w tym technologiczne, oraz ryzyko reputacyjne – inwestycje na tym rynku nie są brane pod uwagę w procesie zarządzania rezerwami dewizowymi” – napisał wiceminister finansów Piotr Patkowski.
Zarząd NBP podjął w 2019 r. r. decyzję o zmianie struktury walutowej rezerw na rzecz zwiększenia zaangażowania w USD i ograniczenie udziału EUR. Na koniec 2019 r. struktura walutowa rezerw NBP obejmowała: 51 proc. USD, 20 proc. EUR, 12 proc. GBP, 8 proc. AUD, 6 proc. NOK i 3 proc. NZD.
tus/ osz/