MF: Nie są planowane obniżki stawek VAT na energię cieplną

W obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej nie są planowane obniżki stawek VAT na energię cieplną – poinformował resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.
„(…) w obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej nie są planowane obniżki stawek VAT na energię cieplną. Natomiast postulat, aby środki, które firmy przeznaczają na zakup uprawnień do emisji, pozostawały do ich dyspozycji z przeznaczeniem na inwestycje, jakkolwiek słuszny, jest niemożliwy do zrealizowania bez zmiany dyrektywy ETS. Niemniej jednak należy pamiętać, że funkcjonują już inne mechanizmy finansowe służące wspieraniu transformacji sektora ciepłowniczego (…) zatem należy najpierw wykorzystać już istniejące rozwiązania” – napisano.
W 2022 r. obowiązywały obniżone stawka VAT na prąd i energię cieplną na poziomie 5 proc. Od 1 stycznia 2023 r. zdecydowano o odejściu od preferencji w VAT w obszarze energii i paliw na rzecz wykorzystania rozwiązań o charakterze pozapodatkowym.
tus/ ana/


Artykuły powiązane

Kalendarium Wschodnie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Poniżej w plikach pdf odpowiadających wybranym datom publikujemy Kalendarium Wschodnie. Jest to kalendarium istotnych wydarzeń gospodarczych z obszaru Rosji i Ukrainy opartych na najciekawszych informacjach z mediów działających w tych krajach.
Kalendarium Wschodnie

Atom daje tanią energię i niskie emisje

Kategoria: Ekologia
Uranu wystarczy na co najmniej 200 lat, a może nawet na dziesiątki tysięcy lat – mówi dr inż. Andrzej Strupczewski, profesor Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Atom daje tanią energię i niskie emisje

Wzrost zapotrzebowania na energię jądrową zwiększa globalny popyt na uran

Kategoria: Trendy gospodarcze
Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), energetyka jądrowa odpowiada za około 10 proc. produkcji energii elektrycznej na świecie, przy czym w niektórych państwach należących do gospodarek wysokorozwiniętych ten udział wzrasta do prawie 20 proc.
Wzrost zapotrzebowania na energię jądrową zwiększa globalny popyt na uran