MF ostrzega, że deficyt w 2017 r. blisko 3 proc. PKB

Ministerstwo Finansów ostrzega, że deficyt sektora finansów, mimo poprawy ściągalności podatków, w 2017 r. będzie blisko 3 proc. PKB, a przekroczenie tego limitu oznacza procedurę nadmiernego deficytu i ograniczy pole decyzji rządu co do priorytetów wydatkowych.

„W trakcie dyskusji w sprawie wieku emerytalnego Minister Finansów zwrócił uwagę, iż podejmując decyzję o ostatecznych rozwiązaniach związanych z określeniem wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę należy mieć na względzie uwarunkowania finansów publicznych, w szczególności limit 3 proc. PKB dla deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych” – napisał resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

„W prognozach na najbliższy rok (2017), deficyt sektora jest bliski 3 proc. PKB, mimo przyjętej zwiększonej ściągalności podatków, wynikającej z szeregu działań resortu finansów. Przekroczenie deficytu 3 proc. oznacza ryzyko negatywnych konsekwencji w postaci objęcia naszego kraju procedurą nadmiernego deficytu przez Komisję Europejską, a także podniesienia kosztów obsługi długu publicznego. Ogranicza także pole decyzji Rządu, co do priorytetów wydatkowych na lata następne, np. w świetle oczekiwań zgłaszanych przez członków Rady Ministrów, w tym między innymi Ministra Zdrowia, co do zwiększonych wydatków na ochronę zdrowia mierzonych udziałem w PKB” – dodano.

Ostateczna decyzja w sprawie prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego została podjęta na posiedzeniu rządu 19 lipca. Rząd zdecydował, iż obniżenie wieku emerytalnego nastąpi bez określania dodatkowych warunków.

map/ jtt/

 

 


Tagi


Artykuły powiązane

Czas silver economy

Kategoria: Analizy
Srebrna gospodarka to nie tylko rzeczywistość Dalekiego Wschodu, ale także Polski z 9,9 mln osób 60+. Jaki ma to wpływ na rynek pracy, konsumentów i postrzeganie cyfryzacji?
Czas silver economy

Finansowanie deficytu budżetowego

Kategoria: Instytucje finansowe
Medialne dyskusje dotyczące projektu ustawy budżetowej na ogół koncentrują się na przyziemnych kwestiach: kto i ile otrzyma pieniędzy oraz komu i ile pieniędzy zostanie zabrane. Najważniejszym jednak problemem jest zdolność do finansowania potrzeb pożyczkowych państwa zarówno w krótkiej, jak i w dłuższej perspektywie.
Finansowanie deficytu budżetowego

Przyczyny ogromnego długu publicznego Włoch

Kategoria: Analizy
Wartość relacji długu publicznego do PKB we Włoszech nie zawsze była tak wysoka jak obecnie. Dług zjednoczonego państwa włoskiego w 1861 r. stanowił mniej niż 40 proc. jego PKB, zaś jeszcze w latach 60. XX w. zaledwie 25 proc. PKB. W historii tego kraju zdarzały się także okresy, w których relacja długu publicznego do PKB była jeszcze wyższa niż obecnie i sięgała 160 proc. PKB, by następnie spaść. Skąd zatem wziął się dług publiczny Włoch, notujący dziś jedne z wyższych poziomów w ponad stusześćdziesięcioletniej historii tego państwa?
Przyczyny ogromnego długu publicznego Włoch