MF: PKB w IV kwartale 2024 r. wzrósł o około 3,4 proc.

PKB w IV kwartale 2024 r. wzrósł o około 3,4 proc., a inwestycje wzrosły około 0,7 proc. – poinformowało Ministerstwo Finansów.

„Z szacunków opartych na opublikowanych danych dla całego roku i przy założeniu, że dynamika PKB w okresie I–III kw. 2024 r. nie uległa zmianie, wynika, że w IV kw. 2024 r. PKB był o około 3,4 proc. wyższy niż przed rokiem (± 0,2 pkt proc.), co oznacza, że dynamika roczna była wyższa niż w III kw.” – podało MF.

„Szacujemy, że konsumpcja gospodarstw domowych w IV kw. była o ok. 3,4 proc. wyższa niż przed rokiem (± 0,2 pkt proc.) a inwestycje o ok. 0,7 proc. wyższe (± 0,1 pkt proc.)” – dodał resort.

PKB w 2024 r. zwiększył się o 2,9 proc., wobec wzrostu o 0,1 proc. rok wcześniej.

„W 2024 r. nastąpiło wyraźne odbicie konsumpcji gospodarstw domowych (wzrost o 3,1 proc. wobec spadku o 0,3 proc. rok wcześniej), choć jego skala – zważywszy na wyraźną poprawę dynamiki realnych dochodów do dyspozycji – była niższa niż zakładano przez większą część ubiegłego roku” – podało MF.

„Wyraźnie obniżyła się dynamika inwestycji (do 101,3), zwłaszcza budowlanych, co w części można tłumaczyć bardzo silnym 2023 r., który był ostatnim rokiem wykorzystania środków z poprzedniej perspektywy finansowej UE” – dodało MF.

map/ ana/

 


Artykuły powiązane

Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym

Kategoria: Trendy gospodarcze
Polski eksport produktów rolno-spożywczych odnotował w pierwszym półroczu 2024 r., pierwszy raz od 2009 r., spadek.  Wartość tego eksportu wyrażona w złotych była o 7,6 proc. niższa w porównaniu z pierwszym półroczem 2023 r. Słabe wyniki, jak dotąd prężnie rozwijającego się eksportu żywności, rodzą pytania o przyczyny tego zjawiska oraz perspektywy na przyszłość.
Sytuacja w polskim eksporcie rolno-spożywczym

Oczekiwania gospodarstw domowych pomagają przewidywać inflację

Kategoria: Trendy gospodarcze
Oczekiwaniom inflacyjnym gospodarstw domowych zazwyczaj nie poświęca się zbytniej uwagi przy monitorowaniu i prognozowaniu inflacji, częściowo dlatego, że wykazano, iż mediana ich oczekiwań ma mniejszą moc predykcyjną niż oczekiwania innych podmiotów. Niniejszy artykuł ma na celu dowieść, że zmiany w rozkładzie oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych są istotne dla prognozowania inflacji w najbliższym czasie i oferują dodatkowe informacje w porównaniu z miernikami rynkowymi i oczekiwaniami prognostów. Sugeruje to, że oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych powinny odgrywać większą rolę w monitorowaniu inflacji, a w konsekwencji w kształtowaniu polityki pieniężnej.
Oczekiwania gospodarstw domowych pomagają przewidywać inflację

Dezinflacja nawet przy wyższym PKB

Kategoria: Analizy
Inflacja CPI w 2024 r. wyniesie 3 proc.; w 2025 r. – 3,4 proc., a w 2026 r. – 2,9 proc. – zakłada marcowa projekcja z Raportu o inflacji przygotowana przez Departament Analiz i Badań Ekonomicznych NBP. Ścieżka inflacji jest niższa, a PKB wyższa niż w projekcji listopadowej.
Dezinflacja nawet przy wyższym PKB