Włoski sektor bankowy pod lupą
Kategoria: Analizy
Polski sektor bankowy pozostaje stabilny, dobrze dokapitalizowany, ale wyzwania prawne oraz regulacyjne mogą ograniczyć zdolność banków do wspierania gospodarki – ocenia Międzynarodowy Fundusz Walutowy w raporcie po konsultacjach z polskimi władzami.
„Polski sektor bankowy pozostaje stabilny, dobrze dokapitalizowany, ale wyzwania prawne oraz regulacyjne mogą ograniczyć zdolność banków do wspierania gospodarki. Odsetek przeterminowanych zobowiązań pozostaje niski, kapitały w sektorze pozostają mocne, a wyższe stopy procentowe wspierają wyniki banków. Mimo to, sektor nadal mierzy się z wyzwaniami, które ograniczają jego zyskowność i mogą ograniczyć jego zdolność do zapewniania kredytu dla gospodarki w średnim terminie” – napisano.
MFW wskazuje, że powszechne wakacje kredytowe skutkowały znaczącymi kosztami dla banków i nie powinny być przedłużane. Zamiast tego, jak ocenia Fundusz, władze powinny zwiększyć skalę obecnych programów wsparcia dla kredytobiorców w najtrudniejszej sytuacji.
W ocenie Funduszu, niesprzyjające warunki rynkowe skomplikowały zdolność niektórych banków do emisji instrumentów finansowych w ramach wymagań MREL.
„O ile nie poprawi się dostęp do rynku, banki te mogą być zmuszone do spełnienia wymagań w ramach funduszy własnych na początku 2024 r.” – dodano.
MFW wskazuje także na kwestię zagrożeń związanych z kredytami hipotecznymi w walucie obcej.
„Podczas, gdy progres w ramach dobrowolnej konwersji kredytów hipotecznych FX na lokalną walutę był zachęcający i powinien być kontynuowany, to władze powinny rozważyć rozwiązania, które pomogą rozwiązać kwestię niepewności w tym względzie” – napisano.
tus/ asa/