Afera Wirecarda wyśle fintechy na kwarantannę
Kategoria: Trendy gospodarcze
Od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. rząd wprowadza kwarantannę narodową – poinformował na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. W tym okresie zamknięte zostaną galerie handlowe (poza niezbędnymi sklepami), hotele, utrzymane będą dotychczasowe obostrzenia. W noc sylwestrową obowiązywać będą ograniczenia w przemieszczaniu się.
„Od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. wprowadzamy kwarantannę narodową” – powiedział Niedzielski.
W komunikacie rządu, w związku z nowymi obostrzeniami, podano, że nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej.
Poniżej nowe zasady epidemiczne według komunikatu rządu:
– ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe;
– ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze;
– zamknięte stoki narciarskie;
– infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego;
– 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.
W nocy z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r., w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się – podano w komunikacie rządu. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.
Niedzielski poinformował, że ograniczenia w przemieszczaniu się obowiązują tylko w noc sylwestrową i nie planów wprowadzania takich ograniczeń w święta Bożego Narodzenia.
Przedłuża się dotychczasowe zasady i ograniczenia:
– zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie);
– ograniczenia w transporcie zbiorowym: – 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych;
– ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15 m2;
– udział w zgromadzeniach – max. 5 osób;
– zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji;
– zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki;
– ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2;
– godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00;
– zamknięte restauracje; posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz;
– żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian.
Niedzielski wyraził obawy co do skutków ewentualnej III fali pandemii, która mogłaby ostatecznie przeciążyć służbę zdrowia.
„Można zauważyć w ostatnim czasie, że ta fala wyhamowała, ale na poziomie średnio 10 tysięcy zakażeń dziennie, nawet nieco więcej. (…) Niestety niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni i tygodnie, bo trudno liczyć, że szczepienia (…) ochronią nas w najbliższej perspektywie” – powiedział.
„Widomo III fali, która będzie rozpoczynała się z poziomu 10 tys. zachorowań, będzie na pewno oznaczało przekroczenie granic wydolności służby zdrowia. Jeżeli zmaterializuje się widmo ryzyko III fali, to możemy być pewni, że nas system opieki zdrowotnej (…) nie będzie wydolny, by obsłużyć wszystkich pacjentów w krótkim czasie. To pokazuje też, że nasze szpitale tymczasowe (…) będą rezerwą, która ma przygotować i pomóc nam, by III fala została przez system szpitalnictwa obsłużona” – dodał.
pat/tus/luk/asa/