MRPiT: W XI produkcja przemysłowa wzrośnie o ok. 2 proc. rdr

Produkcja przemysłowa w listopadzie 2020 r. wzrośnie o około 2 proc. rdr – oceniają analitycy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, komentując dane GUS.

GUS podał, że produkcja przemysłowa w październiku 2020 r. wzrosła o 1,0 proc. rdr, a w porównaniu z wrześniem 2020 r. wzrosła o 3,2 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w październiku 2020 r. rdr o 0,7 proc., a mdm wzrostu o 2,8 proc.

„W ocenie MRPiT w listopadzie można oczekiwać nieznacznego przyspieszenia wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu do ok. 2 proc. w ujęciu rocznym. Wpłynie na to sektor motoryzacyjny. Ze względu na wysoką bazę, na wyniku będzie ciążyć produkcja dóbr związanych z energią oraz produkcja żywności, która może okazać się niższa, ze względu na wprowadzone obostrzenia i niższą sprzedaż” – napisano.

map/osz/


Artykuły powiązane

Załamanie handlu zagranicznego na tle kryzysu z lat 2008-2009

Kategoria: Analizy
Pandemia COVID-19 wywołała głęboki spadek obrotów handlu zagranicznego. Choć dane dotyczące skali tego załamania ciągle napływają, prognozy sugerują, że spadek handlu światowego będzie prawdopodobnie największy od zakończenia II wojny światowej.
Załamanie handlu zagranicznego na tle kryzysu z lat 2008-2009

Pięć lat rosyjskich sankcji – kto zyskał, kto stracił

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rosyjskie embargo miało być z jednej strony „karą” dla zachodnich eksporterów za sankcje przeciwko Rosji, z drugiej zaś narzędziem wspierania rodzimej produkcji. W obu tych wymiarach Rosja nie odnotowała sukcesu.
Pięć lat rosyjskich sankcji – kto zyskał, kto stracił

Życie wraca, ale nie na wszystkie budowy

Kategoria: Oko na gospodarkę
Od maja, po gwałtownej kwietniowej zapaści, na budowach w większości krajów Unii Europejskiej na nowo powraca życie. Straty najszybciej odrabiają Włochy. W Polsce, tak jak w Czechach, nadal był regres. Największy kryzys w budownictwie panuje nadal na Węgrzech. Barierą staje się niechęć do inwestowania.
Życie wraca, ale nie na wszystkie budowy