Na liście „Forbesa” największa w historii liczba ros. miliarderów

Pomimo obowiązujących od ponad dwóch lat sankcji Zachodu wobec Rosji po jej inwazji na Ukrainę, liczba rosyjskich miliarderów jest obecnie największa w historii. Amerykański magazyn „Forbes” na swojej liście najbogatszych ludzi świata umieścił aż 125 Rosjan – poinformował niezależny rosyjski portal Meduza.

„W 2021 r. >>Forbes<< zaliczył do grona miliarderów 121 obywateli Rosji. Rok później, w konsekwencji ograniczeń gospodarczych Zachodu nałożonych na Kreml, ta liczba zmniejszyła się do 88. A w 2023 r. wzrosła jednak do 110, natomiast w 2024 – do 125, co stanowi rekord” – czytamy na łamach Meduzy.

We wtorek „Forbes” ogłosił nową listę miliarderów. Znalazło się na niej aż 2781 pozycji, czyli o 141 więcej niż w poprzednim roku. Najbogatsi są Amerykanie, zajmujący 813 miejsc w zestawieniu. Za Stanami Zjednoczonymi uplasowały się Chiny – 473 miejsc (łącznie z Hongkongiem) i Indie z 200 miliarderami.

Na szczycie listy znajduje się Bernard Arnault (233 mld dol.), szef francuskiej firmy LVMH (LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton) wyspecjalizowanej w towarach luksusowych. Drugą pozycję zajmuje zdetronizowany na skutek gorszych wyników Tesli Elon Musk (195 mld), były numer jeden klubu najbogatszych. Na trzeciej pozycji uplasował się założyciel Amazona Jeff Bezos, a na czwartej – Mark Zuckerberg, twórca Facebooka.

Za najbardziej zamożnego Rosjanina uznano właściciela koncernu naftowego Łukoil Wagita Jusupowicza Alekpierowa, który zajął 59. miejsce z majątkiem szacowanym na 28,6 mld dol.

Najbogatszy Polak Michał Sołowow (6,9 mld dol.), inwestor i finansista, zajął w zestawieniu „Forbesa” 398. Pozycję.

szm/ adj/


Artykuły powiązane

Dokąd zmierza Rosja

Kategoria: Trendy gospodarcze
Skuteczne wkomponowanie się w system gospodarki światowej w pierwszej dekadzie XXI wieku zapewniło Rosji pozyskiwanie olbrzymich środków z tytułu wzrostu cen eksportowanych surowców, napływu kapitału zagranicznego, inwestycji i technologii. Wydawało się, że stwarza to trwałe fundamenty dla budowy jej pozycji jako jednej z wiodących potęg gospodarczych świata.
Dokąd zmierza Rosja

Upadek gazowego imperium

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wywołany przez Rosję i sterowany przez Gazprom kryzys na europejskim rynku energetycznym w założeniu miał uderzyć w gospodarkę krajów unijnych, uzależnionych od importu rosyjskiego gazu, osłabiając ich wolę oporu i krytykę wobec działań wojennych w Ukrainie. W efekcie jednak to Rosja, z kolejnej „wojny gazowej” wychodzi jako totalnie przegrana, nie tylko bez osiągnięcia zamierzonych celów, ale ze znamionami  nieuchronnego końca gazowego imperium i wyraźnej autodestrukcji niepodważanego przez dziesięciolecia „cara” światowego rynku gazowego Gazpromu.
Upadek gazowego imperium

Upadek Silicon Valley Bank i zawirowania w amerykańskim sektorze bankowym

Kategoria: Analizy
Od czasów globalnego kryzysu finansowego i upadku Washington Mutual w 2008 r. amerykański sektor bankowy nie doświadczał takich turbulencji. Zaburzenia na rynku bankowym nie ograniczyły się tylko do USA. Upadek Silicon Valley Bank (SVB) spowodował zawirowania w skali globalnej, przenosząc kryzys zaufania na rynek europejski.
Upadek Silicon Valley Bank i zawirowania w amerykańskim sektorze bankowym