NBP: Inflacja bazowa we wrześniu wyniosła 4,3 proc.

Inflacja bazowa we wrześniu wyniosła 4,3 proc. wobec 4,0 proc. miesiąc wcześniej – podał Narodowy Bank Polski.

W relacji rok do roku inflacja we wrześniu:

  • po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) wyniosła 2,3 proc., wobec 2,0 proc. miesiąc wcześniej;
  • po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła 3,2 proc., wobec 3,4 proc. miesiąc wcześniej;
  • po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4,3 proc., wobec 4,0 proc. miesiąc wcześniej;
  • 15-proc. średnia obcięta, która eliminuje wpływ 15 proc. koszyka cen o najmniejszej i największej dynamice, wyniosła 3,2 proc., tyle samo co miesiąc wcześniej.

Wskaźnik CPI w analizowanym okresie wyniósł 3,2 proc. rdr.

tus/ ana/


Artykuły powiązane

Zadziwiająco niska inflacja

Kategoria: Analizy
Mimo niskich, czasem ujemnych stóp procentowych banków centralnych inflacja w krajach rozwiniętych jest zadziwiająco niska. Nic nie wskazuje, by wkrótce sprawdziły się prognozy przeciwników niekonwencjonalnej polityki pieniężnej, którzy ostrzegają, że doprowadzi ona do wybuchu wysokiej inflacji.
Zadziwiająco niska inflacja

Ta nieznośna inflacja poszła sobie

Kategoria: Analizy
Loty na stojąco zapowiadał 10 lat temu szef tanich linii Ryanair. Nic z tego nie wyszło – upychanie ludzi w samolotach jak w tokijskim metrze nadal pozostaje tylko wizją. Sposób rozumowania Mike’a O’Leary’ego przydaje się jednak w gdybaniach o inflacji, która kiedyś bywała zmorą, a dziś prawie jej nie ma.
Ta nieznośna inflacja poszła sobie

Nie ma jednej recepty na pomiary makroekonomiczne

Kategoria: Wskaźniki ekonomiczne
Nie ma jednej recepty na pomiary makroekonomiczne, więc np. nie istnieje jedna, „rzeczywista” inflacja, nie ma też idealnego jej wskaźnika. Sposoby na mierzenie spadku siły nabywczej pieniądza zmieniają się od stuleci, a nowe technologie pozwalają na udoskonalanie metody – mówi dr hab. inż. Jacek Białek, ekspert GUS i prof. Uniwersytetu Łódzkiego.
Nie ma jednej recepty na pomiary makroekonomiczne