Wszystko co chciałbyś wiedzieć o elektrowni jądrowej, ale boisz się zapytać
Kategoria: Sektor niefinansowy
Szefowie NBP, KNF i BFG zapewnili, że w razie jakichkolwiek kłopotów są w stanie pomóc Bankowi Spółdzielczemu w Ciechanowie.
– Od kilku dni obserwujemy odpływ depozytów spowodowany rozpowszechnianiem niepotwierdzonych informacji o kłopotach banku spółdzielczego w Ciechanowie. (…) W razie potrzeby bank centralny zgodnie z zapisami ustawowymi jest gotowy udostępnić Bankowi Spółdzielczemu w Ciechanowie płynne środki, tak aby był on w stanie sprostać ewentualnym wypłatom klientów – powiedział Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.
– Działania prowadzone przez KNF mają na celu poprawienie jakości zarządzania w banku oraz zabezpieczenie interesów jego klientów – dodał Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego
Zdzisław Sokal, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, wskazał, że zgodnie z ustawą środki ulokowane w banku są gwarantowane do równowartości 100 tys. euro. Ustawa przewiduje także, wypłatę środków gwarantowanych w terminie 7 dni wraz z należnymi odsetkami.
W piątek 21 października KNF ustanowiła trzyosobowy zarząd komisaryczny w Banku Spółdzielczym w Nadarzynie i postanowiła wystąpić do sądu z wnioskiem o ogłoszenie jego upadłości. Powodem była właśnie utrata płynności po wycofaniu przez klientów blisko 100 mln zł depozytów.
30 grudnia 2015 roku sąd ogłosił już upadłość Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie.
Chiny stopniowo zagarniają kolejne kluczowe obszary naukowo-badawcze. Australian Strategic Policy Institute potwierdził, że dominują w 37 kluczowych technologiach na 44. W 2024 r. drugi raz z rzędu chińskie klastry naukowo-techniczne były najliczniej reprezentowane w rankingu WIPO. Chińscy naukowcy w styczniu 2025 r. ogłosili, że ich DeepSeek-R1 pokonał OpenAI o1 w trzech z pięciu testów. Po sukcesie sondy Chang'e-6, Pekin rozpoczął natomiast program rozwoju nauki o kosmosie do 2050 r.
Polska chce zablokować umowę o wolnym handlu z krajami Ameryki Południowej. Powodem są głównie obawy rolników o konkurencyjność ich produktów. W jaki sposób realizacja umowy z Mercosur może wpłynąć na unijne rolnictwo i jakie mogą być też jej inne skutki?