NBP: W II kw. 2024 r. wzrosła opłacalność polskiego eksportu

W II kw. 2024 r. opłacalność polskiego eksportu wzrosła – podano w najnowszej wersji raportu NBP „Szybki Monitoring”.

„Wobec nieznacznej deprecjacji złotego w II kw. 2024 r. oraz niewielkiego obniżenia się średnich, deklarowanych przez przedsiębiorstwa kursów progowych opłacalności eksportu, opłacalność polskiego eksportu wzrosła. Średni, deklarowany przez przedsiębiorstwa kurs progowy opłacalności eksportu w euro był – w okresie wypełniania ankiety przez przedsiębiorstwa – mocniejszy od kursu rynkowego o 6,3 proc. (wobec 4,9 proc. przed kwartałem). W przypadku dolara kurs progowy opłacalności eksportu był natomiast mocniejszy od kursu rynkowego o 6,5 proc. (wobec 4,2 proc. przed kwartałem)” – napisano.

„Choć odsetek eksporterów deklarujących brak opłacalności sprzedaży eksportowej (14,3 proc.) oraz wskazywany przez nich udział nieopłacalnego eksportu w przychodach z tego tytułu (2,5 proc.) były wyższe niż przed kwartałem (odpowiednio o 0,3 i 1,4 pkt proc.), to prawdopodobnie wynikało to nie ze zmian kursu walutowego, ale niższego popytu zagranicznego i w efekcie niższego stopnia wykorzystania zdolności produkcyjnych eksporterów. Jednocześnie w II kw. odsetek przedsiębiorstw wskazujących kurs walutowy jako barierę rozwoju (ok. 4 proc.) nie zmienił się istotnie wobec poprzedniego kwartału” – dodano.

W II kw. 2024 r. kurs euro, przy którym eksport staje się nieopłacalny obniżył się do 4,07 z 4,10 kwartał wcześniej, a bariera nieopłacalności importu utrzymała się na poziomie 4,82 za euro.

Kurs dolara, przy którym eksport staje się nieopłacalny wynosił w II kw. 2024 r. 4,45 vs 4,46 kwartał wcześniej, a brak opłacalności importu wynosił 4,54 za dolara, bez zmian kdk.

tus/ osz


Artykuły powiązane

Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Kategoria: Trendy gospodarcze
Utrzymująca się pozycja dolara amerykańskiego jako dominującej waluty międzynarodowej od lat jest przedmiotem krytyki ze strony gospodarek wschodzących, których udział w światowym PKB i handlu systematycznie wzrastał.
Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Rubel na równi pochyłej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rubel w ostatnich kilkunastu miesiącach, z prawie 2,5-krotną dwukierunkową skalą zmienności w przedziale 80–120–50–100 rubli za dolara może uchodzić za lidera wśród najbardziej chwiejnych walut świata. Takie ruchy rosyjskiej waluty to odzwierciedlenie nie tylko słabości rosyjskiej gospodarki i siły sankcji, ale też – i to w dużej mierze – niespójnych, często wzajemnie wykluczających się działań władz w obliczu zmiennych oraz ciągle pogarszających się uwarunkowań.
Rubel na równi pochyłej

Słaby rubel

Kategoria: Trendy gospodarcze
Kurs rosyjskiego rubla obecnie obserwują nie tylko ekonomiści, ale również politycy, dla których jego zmienność jest traktowana, jako wskaźnik skuteczności oddziaływania nałożonych na Rosję sankcji po agresji na Ukrainę.
Słaby rubel