W II kw. 2024 r. opłacalność polskiego eksportu wzrosła – podano w najnowszej wersji raportu NBP „Szybki Monitoring”.
„Wobec nieznacznej deprecjacji złotego w II kw. 2024 r. oraz niewielkiego obniżenia się średnich, deklarowanych przez przedsiębiorstwa kursów progowych opłacalności eksportu, opłacalność polskiego eksportu wzrosła. Średni, deklarowany przez przedsiębiorstwa kurs progowy opłacalności eksportu w euro był – w okresie wypełniania ankiety przez przedsiębiorstwa – mocniejszy od kursu rynkowego o 6,3 proc. (wobec 4,9 proc. przed kwartałem). W przypadku dolara kurs progowy opłacalności eksportu był natomiast mocniejszy od kursu rynkowego o 6,5 proc. (wobec 4,2 proc. przed kwartałem)” – napisano.
„Choć odsetek eksporterów deklarujących brak opłacalności sprzedaży eksportowej (14,3 proc.) oraz wskazywany przez nich udział nieopłacalnego eksportu w przychodach z tego tytułu (2,5 proc.) były wyższe niż przed kwartałem (odpowiednio o 0,3 i 1,4 pkt proc.), to prawdopodobnie wynikało to nie ze zmian kursu walutowego, ale niższego popytu zagranicznego i w efekcie niższego stopnia wykorzystania zdolności produkcyjnych eksporterów. Jednocześnie w II kw. odsetek przedsiębiorstw wskazujących kurs walutowy jako barierę rozwoju (ok. 4 proc.) nie zmienił się istotnie wobec poprzedniego kwartału” – dodano.
W II kw. 2024 r. kurs euro, przy którym eksport staje się nieopłacalny obniżył się do 4,07 z 4,10 kwartał wcześniej, a bariera nieopłacalności importu utrzymała się na poziomie 4,82 za euro.
Kurs dolara, przy którym eksport staje się nieopłacalny wynosił w II kw. 2024 r. 4,45 vs 4,46 kwartał wcześniej, a brak opłacalności importu wynosił 4,54 za dolara, bez zmian kdk.
tus/ osz