NBP: W II kw. wzrosły zasoby powierzchni magazynowej

W drugim kwartale 2022 r. wzrosły zasoby powierzchni magazynowej – podał NBP w kwartalnym raporcie sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce. NBP ocenia, że część firm funkcjonujących na obszarach objętych działaniami wojennymi będzie chciała przenieść działalność do krajów, w których jest bezpiecznie, co może przyczynić się do dalszego wzrostu zapotrzebowania na powierzchnie przemysłowo – logistyczne.

Jak podano, na koniec II kw. 2022 r. całkowite zasoby rynku powierzchni magazynowej wzrosły do 25,9 mln mkw., a w budowie znajdowało się ponad 4,3 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Stopa pustostanów w całym kraju odnotowała dalszy spadek do poziomu 3,2 proc.

„Prognozuje się, że część firm funkcjonujących na obszarach objętych działaniami wojennymi będzie chciała przenieść działalność do krajów, w których jest bezpiecznie, co najpewniej przyczyni się do dalszego wzrostu zapotrzebowania na powierzchnie przemysłowo – logistyczne” – dodano.

NBP podał, że sektor handlowy w II kw. 2022 r. powrócił do stanu sprzed epidemii COVID-19, a zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej na koniec II kw. 2022 r. wyniosły ponad 12,5 mln mkw., co przekłada się na nasycenie 318 mkw./1000 mieszkańców. W budowie było natomiast ok. 325 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej.

„Można wnioskować, że inwestorzy traktują rynek handlowy w największych miastach za nasycony. Dynamicznie rozwija się rynek małych parków handlowych z zakupami codziennymi, w mniejszych miastach” – napisano.

NBP ocenia, że rynek nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce pozostał w fazie dynamicznego rozwoju, a popyt i podaż także utrzymywały się na wysokim poziomie.

„Rynek nowoczesnej powierzchni magazynowej nadal zyskuje na dalszym rozwoju handlu internetowego. Deweloperzy reagują na szybko rosnący popyt, rośnie podaż. Nadal bardzo szybko rozwija się segment magazynów zlokalizowanych w obszarach miejskich, w tym dość bliskich lokalizacji, w celu skrócenia czasu dostawy produktów do klienta” – podano.

doa/ gor/


Artykuły powiązane

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (16–20.05.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce

Kalendarium Wschodnie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Poniżej w plikach pdf odpowiadających wybranym datom publikujemy Kalendarium Wschodnie. Jest to kalendarium istotnych wydarzeń gospodarczych z obszaru Rosji i Ukrainy opartych na najciekawszych informacjach z mediów działających w tych krajach.
Kalendarium Wschodnie

Nadążyć za klientem, a najlepiej być krok przed nim

Kategoria: Trendy gospodarcze
Najpierw pandemia, potem kłopoty na rynku pracy i uszczelnienie przepisów o zakazie działania w niedzielę, a teraz inflacja - to wszystko sprawiło, że handel musi podlegać nieustannym przemianom.
Nadążyć za klientem, a najlepiej być krok przed nim