NBP w sierpniu zwiększył zasoby złota do 7,402 mln uncji

NBP w sierpniu zwiększył zasoby złota do 7,402 mln uncji z 7,392 mln uncji w lipcu – poinformował NBP w komunikacie.

W kwietniu, maju i czerwcu NBP zwiększał zasoby złota, zaś w lipcu zmniejszył je.

Według informacji uzyskanych w NBP przez Ministerstwo Finansów, opublikowanych w odpowiedzi na interpelację poselską we wtorek, wielkość zasobu złota utrzymywanego przez NBP jest zasadniczo kształtowana poprzez strategiczne zakupy kruszcu do rezerw, ostatnio dokonywane w latach 2018-2019.

„Należy jednak mieć na uwadze, że w poszczególnych miesiącach wielkość zasobu złota NBP może ulegać niewielkim wahaniom, które nie są wynikiem strategicznych zakupów/sprzedaży złota do/z rezerw dewizowych, lecz prowadzonej przez NBP bieżącej działalności operacyjnej” – napisał NBP w odpowiedzi na pytania przesłane przez MF, w związku ze złożeniem interpelacji. (PAP Biznes)

map/ tus/ asa/


Artykuły powiązane

Złoto dla wytrwałych

Kategoria: Rynki kapitałowe
Obligacje przynoszące zysk pomimo inflacji, fundusze oparte na wartości walut, stóp procentowych, indeksów – świat finansów zna wiele sposobów mnożenia kapitału uwzględniających apetyty inwestorów na zyski i odporność na straty. Na ich tle w ostatnich 20 latach najlepiej wypadły inwestycje w złoto.
Złoto dla wytrwałych

Dlaczego złoto wróciło do łask

Kategoria: Rynki kapitałowe
Złoto znów zaczęło odgrywać rolę bezpiecznej przystani. Ale powrót do standardu złota to scenariusz o nikłym stopniu prawdopodobieństwa – mówi Krishan Gopaul, analityk Market Intelligence – World Gold Council (WGC).
Dlaczego złoto wróciło do łask