NBP: W VII spadek sprzedaży przem. motor. wpłynął na eksport

W lipcu 2024 r. mocny spadek sprzedaży przemysłu motoryzacyjnego negatywnie wpłynął na eksport – podał NBP.

„Złożyły się na to ograniczenia produkcji w wielu zakładach motoryzacyjnych. Wyraźnie zmniejszył się eksport akumulatorów elektrycznych, aut osobowych, ciągników drogowych oraz samochodów dostawczych” – napisał NBP.

NBP podał, że w lipcu 2024 r. zwiększyła się sprzedaż zagraniczna produktów rolnych oraz towarów zaopatrzeniowych.

Na zbliżonym poziomie jak w 2023 r. utrzymała się wartość eksportu dóbr konsumpcyjnych.

NBP podał również, że wartość importu w lipcu 2024 r. wzrosła do poziomu 121,8 mld zł, a złożył się na to większy import produktów rolnych, towarów zaopatrzeniowych oraz towarów konsumpcyjnych, zwłaszcza trwałego użytku.

„Podobnie jak w poprzednich miesiącach wysokim wzrostem charakteryzował się także import aut osobowych” – napisał NBP.

NBP wyjaśnił też, że wyraźnie wyższy wzrost importu niż eksportu wynikał z rosnącego stopniowo popytu na produkty pochodzące z zagranicy oraz zwiększającego się wpływu wzrostu cen na rynkach światowych.

NBP zaznaczył, że w lipcu 2024 r. po raz pierwszy w tym roku nastąpił wzrost cen importowanej ropy naftowej.

map/ gor/

 


Artykuły powiązane

Wyraźna poprawa salda handlowego Polski

Kategoria: Trendy gospodarcze
Po dwóch latach deficytu, Polska odnotowała w 2023 r. dodatnie saldo w obrotach handlowych. Poprawa salda nastąpiła we wszystkich głównych kategoriach towarów, a najsilniej w paliwach. Głównym czynnikiem tych tendencji były wyraźnie lepsze warunki cenowe w polskim handlu zagranicznym.
Wyraźna poprawa salda handlowego Polski

Produkcja antyimportowa nie zastąpi Rosji importu

Kategoria: Trendy gospodarcze
Nasilające się sankcje coraz bardziej ograniczają dostęp Rosji do rynku międzynarodowego. Najwięcej uwagi skupia rosyjski eksport surowców (ropy, gazu, węgla), jednak dla Kremla dużo groźniejsze są ograniczenia dotyczące importu.
Produkcja antyimportowa nie zastąpi Rosji importu

Pogłębiający się spadek polskiego eksportu do Niemiec

Kategoria: Trendy gospodarcze
Niemcy pozostają od 1990 r. najważniejszym partnerem handlowym Polski. Zachodni sąsiad odgrywa kluczową rolę we wzroście naszego eksportu zarówno ze względu na potencjał ekonomiczny, jak i silne powiązania kapitałowe. Z uwagi na relatywnie niewielkie zmiany popytu w największej europejskiej gospodarce na przestrzeni ostatnich lat, eksport do naszego zachodniego sąsiada przyczyniał się do stabilizowania dynamiki polskiego eksportu. Wraz ze wzrostem obrotów handlowych i zmniejszającą się rolą inwestycji zagranicznych, koniunktura u Niemczech ma jednak coraz silniejszy bezpośredni wpływ na polską gospodarkę. Zwłaszcza koniunktura w branży motoryzacyjnej, która w ostatnim okresie napotyka na liczne wyzwania.
Pogłębiający się spadek polskiego eksportu do Niemiec