Niemcy: Eksport w grudniu 2022 r. spadł o 6,3 proc. mdm

Eksport Niemiec w grudniu 2022 r. spadł o 6,3 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po zwyżce miesiąc wcześniej o 0,1 proc., po korekcie z -0,3 proc. – poinformował Federalny Urząd Statystyczny.

Analitycy spodziewali się -3,0 proc.

Import mdm spadł o 6,1 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 3,2 proc., po korekcie z -3,3 proc. – podali statystycy. Tu oczekiwano zniżki o 1,8 proc.

Nadwyżka w handlu wyniosła 10,0 mld euro, wobec nadwyżki miesiąc wcześniej 10,9 mld euro, po korekcie z +10,7 mld euro, i prognoz na grudzień +9,3 mld euro.

aj/ gor/


Artykuły powiązane

Permanentne deficyty fiskalne są korzystne dla gospodarki globalnej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Deficyt fiskalny jest lustrzanym odbiciem finansowych nadwyżek sektora prywatnego. Nadwyżka ta z zasady powinna zatem odpowiadać rozmiarami deficytowi sektora publicznego, przynajmniej w dłuższej perspektywie.
Permanentne deficyty fiskalne są korzystne dla gospodarki globalnej

Sankcje i rosyjskie mity

Kategoria: Trendy gospodarcze
Na podstawie przekazu płynącego z Moskwy można by wnioskować, że gospodarka Rosji od dawna nie miała się tak dobrze, jak w okresie nakładanych na nią lawinowo narastających sankcji. Jaka jest jednak prawda? Czy Rosja rzeczywiście – jak twierdzi jej prezydent Władimir Putin – „nic nie straciła i nie straci” na wojnie, czy też sankcje to nasilający się czynnik degradacji tego państwa na gospodarczej mapie świata?
Sankcje i rosyjskie mity