Niemcy: Indeks Ifo w Niemczech w maju: 89,3 pkt.

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w maju 89,3 pkt. wobec 89,3 pkt. miesiąc wcześniej – podał instytut Ifo w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 90,4 pkt.

Indeks oczekiwań wyniósł 90,4 pkt. wobec 89,7 pkt. miesiąc wcześniej, a analitycy prognozowali 90,8 pkt.

 

Wskaźnik ocen obecnej sytuacji wyniósł zaś 88,3 pkt. wobec 88,9 pkt. poprzednio. Tu analitycy szacowali 89,8 pkt.

Badanie Ifo obejmuje 9 tys. niemieckich firm z różnych branż, w tym produkcji, usług i budownictwa.

 

aj/ gor/


Artykuły powiązane

Złudzenie wyspy: jak firmy reagują na wiadomości

Kategoria: VoxEU
Badanie wskazuje, że firmy niemieckie i włoskie reagują zbyt mocno na wiadomości mikroekonomiczne, a zbyt słabo na wiadomości makroekonomiczne. Jeżeli reakcja w wymiarze makroekonomicznym jest wolniejsza niż wynikałoby to z racjonalnych oczekiwań, decydenci mogą mieć więcej czasu na podjęcie działań w okresie zawirowań w gospodarce.
Złudzenie wyspy: jak firmy reagują na wiadomości

Recesja w Rosji pogłębia się

Kategoria: Trendy gospodarcze
W świetle rosyjskiej inwazji na Ukrainę i bezprecedensowych sankcji nałożonych przez kraje zachodnie, uważne śledzenie rozwoju sytuacji gospodarczej w Rosji stało się ważniejsze niż kiedykolwiek. Niniejszy artykuł przedstawia zestaw alternatywnych wskaźników związanych z krajową sytuacją gospodarczą, a jednocześnie niezależnych od oficjalnych danych rosyjskiego głównego urzędu statystycznego.
Recesja w Rosji pogłębia się

W co grają Niemcy z Chinami?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wiele niemieckich firm jest uzależniona od towarów i surowców sprowadzanych z Chin. Rośnie świadomość tego zjawiska i presja, by ograniczyć jego skalę.
W co grają Niemcy z Chinami?