Niemcy: Produkcja przemysłowa w październiku spadła o 1 proc. mdm

W Niemczech produkcja przemysłowa w październiku 2024 r. spadła o 1 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 2 proc., po korekcie z -2,5 proc. – poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny.

Analitycy spodziewali się +1,0 proc.

Z danych statystycznych wynika, że w ujęciu rdr produkcja przemysłowa spadła o 4,5 proc.

Analitycy szacowali -3,3 proc. wobec -4,3 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z -4,6 proc.

kek/ osz/


Artykuły powiązane

Recesja w Rosji pogłębia się

Kategoria: Trendy gospodarcze
W świetle rosyjskiej inwazji na Ukrainę i bezprecedensowych sankcji nałożonych przez kraje zachodnie, uważne śledzenie rozwoju sytuacji gospodarczej w Rosji stało się ważniejsze niż kiedykolwiek. Niniejszy artykuł przedstawia zestaw alternatywnych wskaźników związanych z krajową sytuacją gospodarczą, a jednocześnie niezależnych od oficjalnych danych rosyjskiego głównego urzędu statystycznego.
Recesja w Rosji pogłębia się

Powrót polityki przemysłowej

Kategoria: Trendy gospodarcze
Zaawansowane gospodarki coraz częściej stosują politykę przemysłową (rządowe wsparcie finansowe i niefinansowe dla przedsiębiorstw). W niniejszym artykule omówiono zalety i wady tej polityki oraz przedstawiono zasady stanowiące podstawę wytycznych polityki. Dane z dziewięciu krajów OECD wskazują, że rządy aktywnie wspierają wybrane branże, ale intensywność wsparcia zależy od czasu, kraju oraz branży. Decydenci powinni brać pod uwagę zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe skutki polityki przemysłowej, w tym skutki uboczne w wymiarze krajowym i międzynarodowym. Polityka powinna być ograniczona pod względem czasu obowiązywania i skali, zachęcać do przejrzystości i niezależnej oceny oraz zapewniać konkurencyjną procedurę wyboru przedsiębiorstw, które mają otrzymać pomoc.
Powrót polityki przemysłowej

Konsumpcja prywatna szwankuje

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dane Głównego Urzędu Statystycznego o PKB za IV kwartał 2023 r. pokazują stagnację w spożyciu gospodarstw domowych. Ekonomiści przewidują  odwrócenie tych tendencji w bieżącym roku.
Konsumpcja prywatna szwankuje