Norwegia: Norges Bank podwyższył stopy procentowe o 50 b.p.

Bank centralny Norwegii – Norges Bank – podwyższył stopy procentowe o 50 b.p. do 2,25 proc. – podał bank w czwartkowym komunikacie.

Bank podwyższył stopy proc. w tym cyklu o 175 b.p. Analitycy spodziewali się w podwyżki benchmarku do 2,25 proc.

Norges Bank wskazał w komunikacie, że kolejna podwyżka stóp procentowych najprawdopodobniej nastąpi na kolejnym posiedzeniu.

kkr/ gor/


Artykuły powiązane

Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?

Kategoria: Analizy
Ujemne poziomy realnych stóp procentowych są nie tyle efektem dyskrecjonalnych decyzji banków centralnych, co przede wszystkim wynikają ze zmian uwarunkowań gospodarczych. W ostatnich dekadach realne stopy procentowe na świecie systematycznie się obniżały i obecnie w większości gospodarek rozwiniętych, a także w wielu gospodarkach wschodzących – w tym w Polsce – są ujemne.
Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?

Stopy procentowe: doświadczenie duńskie

Kategoria: VoxEU
Doświadczenia Danii pokazują, że wpływ polityki monetarnej w warunkach ujemnych stóp funkcjonuje dobrze. Ale wydaje się, że proces przenoszenia oficjalnych stóp referencyjnych na oprocentowanie kredytów bankowych jest wolniejszy niż gdy obowiązują dodatnie, referencyjne stopy procentowe.
Stopy procentowe: doświadczenie duńskie

Rozszerzenie benchmarku ropy Brent

Kategoria: Analizy
Ropa WTI będzie włączona do benchmarku Dated Brent jako efekt zmniejszania się produkcji ropy w Basenie Morza Północnego i rosnącego eksportu amerykańskiej ropy łupkowej do Europy. Może to doprowadzić do uproszczenia wyceny surowca.
Rozszerzenie benchmarku ropy Brent