PIE: Koszty pracownicze barierą dla działalności firm we IX ‘24

Główną barierą utrudniającą działalność firmom we wrześniu 2024 r. były wysokie koszty pracownicze – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Wskazało to 67 proc. badanych firm i jest to spadek mdm o 5 pkt proc.

PIE podaje, że we wrześniu 2024 r. wszystkie bariery zostały ocenione jako mniej dokuczliwe niż miesiąc wcześniej.

Największe spadki dotyczyły niepewności sytuacji gospodarczej (51 proc.; spadek mdm o 11 pkt proc.), nieco mniejsze zatorów płatniczych (38 proc.; spadek mdm o 7 pkt proc.), cen energii (52 proc.; spadek mdm o 6 pkt proc.) i niedostępności pracowników (45 proc.; spadek mdm o 6 pkt proc.).

Rosnące koszty pracownicze doskwierały przede wszystkim firmom produkcyjnym (75 proc.) i z branży TSL (74 proc.).

map/ gor/

 


Artykuły powiązane

Kryzys energetyczny a niemiecki sektor przemysłowy

Kategoria: Trendy gospodarcze
W 2022 roku hurtowe ceny energii w Europie osiągnęły bezprecendensową wysokość, co wzbudziło obawy o deindustrializację. W naszym artykule omawiamy wpływ wyższych cen energii na produkcję przemysłową w Niemczech.
Kryzys energetyczny a niemiecki sektor przemysłowy

Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Docelowy wzrost PKB Chin w 2024 r. na poziomie 5 proc., zwiększenie krajowej konsumpcji, kontynuacja realizacji celów rozwojowych, w tym nacisk na rozwój nowoczesnego systemu przemysłowego, zmniejszenie barier w dostępie do rynku w celu przyciągnięcia kapitału zagranicznego, poprawa otoczenia biznesowego dla przedsiębiorstw zagranicznych, kontynuacja działań na rzecz obniżania emisji dwutlenku węgla i osiągniecie neutralności węglowej to główne kierunki chińskiej polityki w 2024 r.
Kierunki chińskiej polityki w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego

Zmiany mechanizmów przeniesienia cen a „domknięcie” procesu dezinflacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Stopy inflacji w strefie euro i w USA gwałtownie wzrosły w 2022 r., po części w wyniku poważnych szoków wywołanych zwyżką cen energii. Nasz artykuł zawiera analizę przeniesienia cen energii na inflację bazową w Stanach Zjednoczonych i Niemczech począwszy od lat 70. XX w. Wykazujemy, że siła tego przenoszenia nie jest stała, ale zmienia się w czasie. Wpływ cen energii na inflację w latach 70. XX w. był silny w Stanach Zjednoczonych – w przeciwieństwie do Niemiec. W obu krajach zaobserwowano silne przenoszenie cen energii w 2022 r., która jednak osłabiła się w ostatnich kwartałach, co świadczyłoby o przywróceniu bardziej normalnej dynamiki inflacji.
Zmiany mechanizmów przeniesienia cen a „domknięcie” procesu dezinflacji