PIE: W VII główną barierą dział. firm: wysokie koszty pracownicze

Główną barierą utrudniającą działalność firmom w lipcu 2024 r. były wysokie koszty pracownicze – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Wskazało na to 70 proc. badanych firm i jest to wzrost mdm o 1 pkt proc.

Na kolejnych miejscach znalazły się rosnące ceny energii (60 proc.; wzrost mdm o 3 pkt. proc.) i niepewność sytuacji gospodarczej (57 proc.; wzrost mdm o 1 pkt. proc.).

W stosunku do poprzedniego miesiąca zmniejszył się udział firm skarżących się na niedostępność pracowników (48 proc.; spadek mdm o 2 pkt. proc.) i zatory płatnicze (44 proc.; spadek mdm o 2 pkt. proc.).

Zwiększył się natomiast udział przedsiębiorstw zmagających się z rosnącymi kosztami finansowania (31 proc.; wzrost mdm o 4 pkt. proc.) i niedostępnością produktów (20 proc.; wzrost mdm o 1 pkt. proc.).

Rosnące koszty pracownicze doskwierały przede wszystkim firmom z branży TSL (76 proc.) i budowlanym (75 proc.).

Na rosnące ceny energii narzekały przede wszystkim przedsiębiorstwa produkcyjne (72 proc.), a na niepewność sytuacji gospodarczej – produkcyjne (66 proc.) i z branży TSL (66 proc.).

Na niedostępność pracowników i produktów skarżyły się głównie firmy budowlane (odpowiednio: 64 proc. i 28 proc.).

Zatory płatnicze stanowiły problem głównie w branży TSL (55 proc.), a rosnące koszty finansowania – w produkcyjnej (37 proc.). (PAP Biznes)

map/ ana/


Artykuły powiązane

Zmiany mechanizmów przeniesienia cen a „domknięcie” procesu dezinflacji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Stopy inflacji w strefie euro i w USA gwałtownie wzrosły w 2022 r., po części w wyniku poważnych szoków wywołanych zwyżką cen energii. Nasz artykuł zawiera analizę przeniesienia cen energii na inflację bazową w Stanach Zjednoczonych i Niemczech począwszy od lat 70. XX w. Wykazujemy, że siła tego przenoszenia nie jest stała, ale zmienia się w czasie. Wpływ cen energii na inflację w latach 70. XX w. był silny w Stanach Zjednoczonych – w przeciwieństwie do Niemiec. W obu krajach zaobserwowano silne przenoszenie cen energii w 2022 r., która jednak osłabiła się w ostatnich kwartałach, co świadczyłoby o przywróceniu bardziej normalnej dynamiki inflacji.
Zmiany mechanizmów przeniesienia cen a „domknięcie” procesu dezinflacji

Fotowoltaika. Jak słońce przegoni wiatr

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dynamika instalacji fotowoltaicznych od kilku lat jest znacznie szybsza niż farm wiatrowych. To spowoduje, że słońce będzie największym dostawcą energii odnawialnej na świecie. Wdrażane są nowatorskie inwestycje pływających farm solarnych, a zintegrowane dachy solarne będą pokrywać oprócz budynków także pojazdy.
Fotowoltaika. Jak słońce przegoni wiatr

O zdrowy rozsądek w polityce pieniężnej

Kategoria: Analizy
Dziennik „Rzeczpospolita” wyróżnia się regularnym udostępnianiem swych łamów opiniom dotyczącym polityki pieniężnej. W większości autorami tych opinii są byli członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Niestety, często zawierają one błędy merytoryczne. Bank centralny poświęcił wiele uwagi ich prostowaniu.
O zdrowy rozsądek w polityce pieniężnej