PIE: We IX Miesięczny Indeks Koniunktury spadł o 0,2 pkt

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), mierzący nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce, we wrześniu 2024 r. spadł o 0,2 pkt do 98,0 pkt – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Obecny MIK jest o 4,0 pkt niższy od najwyższej tegorocznej wartości MIK odnotowanej w lutym (102,0 pkt). Obecny odczyt jest wyższy o 0,8 pkt od wrześniowego odczytu w 2023 r., który również był poniżej poziomu neutralnego (97,2 pkt).

Autorzy badania podają, że o pogorszeniu nastrojów przedsiębiorców we wrześniowym odczycie zadecydowała przewaga ocen negatywnych nad pozytywnymi dla komponentów: inwestycje, wartość sprzedaży, nowe zamówienia oraz zatrudnienie. Przewaga ocen pozytywnych nad negatywnymi utrzymuje się kolejny miesiąc w przypadku komponentów: płynność finansowa i wynagrodzenie.

Z badania wynika, że we wrześniowym odczycie trzy komponenty MIK (płynność finansowa, wynagrodzenia i moce produkcyjne) są powyżej odczytu neutralnego.

Wartość komponentu płynność finansowa wzrosła mdm (o 8,9 pkt do poziomu 123,6 pkt).

„Wskazuje to na dobrą sytuację finansową firm, która jednak nie przekłada się na inwestycje w aktywa materialne i niematerialne” – napisano.

We wrześniowym odczycie wartość wskaźnika inwestycje spadła mdm (o 5,8 pkt. do poziomu 67,2 pkt) i odzwierciedla utrzymującą się od 2023 r. przewagę firm nieinwestujących nad inwestującymi.

Z kolei wskaźnik komponentu wynagrodzenie od początku 2024 r. utrzymuje się powyżej odczytu neutralnego, chociaż obniża się już kolejny miesiąc (z 117,1 pkt w lipcu do 113,6 pkt we wrześniu).

„Oznacza to coraz mniejszą skłonność firm do podnoszenia wynagrodzeń pracowników” – napisano.

PIE podaje, że odnotowano spadek mdm wartości wskaźnika zatrudnienie (o 5,2 pkt do poziomu 99,5 pkt), który po raz pierwszy w roku jest poniżej poziomu neutralnego (100,0).

„Zdecydowana większość firm chce pozostawić zatrudnienie na niezmienionym poziomie, a udział przedsiębiorstw planujących zwiększenie zatrudnienia jest mniejszy niż planujących redukcję etatów” – napisano.

MIK dla wartości sprzedaży utrzymuje się od początku 2024 r. poniżej odczytu neutralnego, a we wrześniu spadł mdm o 2,5 pkt do poziomu 90,3 pkt.

Z kolei negatywne opinie przedsiębiorców przeważają także w odniesieniu do komponentu nowe zamówienia, przy czym we wrześniu odnotowano niewielki wzrost mdm wskaźnika (o 0,3 pkt do poziomu 90,3 pkt).

We wrześniowym odczycie odnotowano wzrost mdm komponentu moce produkcyjne (o 2,9 pkt do poziomu 101,3 pkt). Ostatni odczyt pokazuje przewagę firm ze zbyt małymi mocami nad firmami ze zbyt dużymi mocami produkcyjnymi.

map/ ana/

 


Artykuły powiązane

Światełko w tunelu – w oddali

Kategoria: Trendy gospodarcze
Polscy przedsiębiorcy wykazują ostrożny optymizm w ocenie sytuacji gospodarczej. Nie na tyle duży, by jednak planować inwestycje.
Światełko w tunelu – w oddali

Wpływ wyższych stóp procentowych na brytyjskie firmy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Firmy w wielu zaawansowanych gospodarkach mają od 2021 r. do czynienia ze znacznym wzrostem oprocentowania kredytów i depozytów. W niniejszym artykule wykorzystano dane z Wielkiej Brytanii w celu zbadania wpływu wyższych stóp procentowych na poziomy sprzedaży i zatrudnienia oraz decyzje inwestycyjne firm. Do III kw. 2023 r. wyższe stopy procentowe obniżyły poziomy inwestycji i zatrudnienia odpowiednio o 8 proc. i 2 proc. Odzwierciedla to zarówno bezpośredni wpływ w postaci większego kosztu kapitału, jak i skutki pośrednie wynikające ze spadku popytu. Firmy, które w najwyższym stopniu korzystają z finansowania zewnętrznego w celu dokonywania inwestycji, informują o najwyższych spadkach zarówno inwestycji, jak i zatrudnienia w wyniku podwyższonych stóp procentowych.
Wpływ wyższych stóp procentowych na brytyjskie firmy

Mit o szczytowej globalizacji: Część 2 – Dlaczego wskaźnik handlu towarami spadł?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Niniejszy artykuł przedstawia dowody na to, że spadek wskaźnika handlu towarami do PKB można wyjaśnić w bardziej przyziemny sposób, mający znacznie mniej wstrząsające światem implikacje dla handlu światowego. Około 60 proc. spadku jest efektem obniżenia się wskaźnika paliw i towarów przemysłu wydobywczego, co dobrze koreluje z ogromnym spadkiem cen surowców od około 2010 roku. Reszta to efekt spadku wskaźnika towarów przemysłowych do PKB.
Mit o szczytowej globalizacji: Część 2 – Dlaczego wskaźnik handlu towarami spadł?