Pogłębienie się dekoniunktury w polskim rolnictwie w II kw.

W II kw. 2023 r. dekoniunktura w polskim rolnictwie pogłębiła się – wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Nie należy oczekiwać zmian w III kwartale.

„Od trzech kwartałów pogłębia się dekoniunktura w polskim rolnictwie. W II kwartale 2023 r. wartość wskaźnika koniunktury rolnej (IRGAGR) obniżyła się – w porównaniu z I kwartałem 2023 r. – o 2,8 pkt, do wysokości -25,9 pkt, najniższej, jaką odnotowano w ciągu ostatnich 14 lat” – napisano.

Według autorów badania spadek wartości wskaźnika wynika zarówno z pogorszenia się nastrojów rolników – wartość wskaźnika zaufania, jednej z dwóch składowych wskaźnika IRGAGR zmniejszyła się o 5,2 pkt w ciągu kwartału – jak i zmniejszenia się przychodów gospodarstw rolnych – wartość wskaźnika wyrównanych przychodów, drugiej składowej, obniżyła się o 1,6 pkt.

IRG pisze, że wzrosły wydatki na obrotowe środki produkcji, jednak ten wzrost ma charakter sezonowy i został okupiony wyhamowaniem w inwestycjach – wartość salda odpowiedzi na pytanie o wielkość inwestycji w maszyny i urządzenia jest najniższy od ponad 20 lat, a analogiczny wskaźnik dotyczący inwestycji w budynki i budowle przyjął wartość drugą najniższą od 2000 r.

Z badania wynika, że konsekwencją wysokich stóp procentowych i złej sytuacji finansowej gospodarstw rolnych jest najniższa w historii badania skłonność rolników do finansowania produkcji kredytem.

„W świetle wyników bieżącego badania nie sposób spodziewać się istotnej poprawy koniunktury rolnej w kolejnym (trzecim) kwartale” – napisano.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Pandemia i wojna zmieniają rynki rolne

Kategoria: Oko na gospodarkę
O 13 proc. w skali rocznej, m.in. z obawy o skutki pandemii, wzrosła w świecie w latach 2019–2021 w porównaniu z latami 2018–2020 wartość wsparcia rolnictwa. Napad Rosji na Ukrainę jeszcze bardziej wstrząsnął rynkami rolnymi i żywności. Ich oblicze zmieniają nowe regulacje i odstępstwa od dotychczasowych.
Pandemia i wojna zmieniają rynki rolne

Żywność jako broń – rzecz o land grabbingu

Kategoria: Trendy gospodarcze
Henry Kissinger powiedział niegdyś, że „kto kontroluje podaż żywności, ten kontroluje narody”. Zagwarantowanie właściwej podaży artkułów rolno-spożywczych jest istotne nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa żywnościowego, lecz także stabilności i bezpieczeństwa danego kraju (vide arabska wiosna) czy jego rozwoju.
Żywność jako broń – rzecz o land grabbingu

Cyfrowe rezerwy na polu i w zagrodzie

Kategoria: Ekologia
Aby uchronić świat od głodu, produkcja rolna powinna wzrosnąć w najbliższych 30 latach aż o 70 proc. Utrata w handlu surowców rolnych z Ukrainy i Rosji skalę potrzeb jeszcze potęguje. Przyszłe rolnictwo to wydajniejsze technologie, zgodne jednak z ideą ochrony klimatu.
Cyfrowe rezerwy na polu i w zagrodzie