Powell: Dyskutowaliśmy nad kilkoma kolejnymi podwyżkami

Dyskutowaliśmy nad kilkoma kolejnymi podwyżkami stóp proc., aby dojść do poziomu restrykcyjnego – powiedział prezes Fedu Jerome Powell na środowej konferencji po posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Powell dodał, że polityka monetarna w USA nie jest jeszcze wystarczająco restrykcyjna.

„Dyskutowaliśmy o jeszcze kilku podwyżkach, aby dojść do poziomu stóp, który uznamy za odpowiednio restrykcyjny dla gospodarki. Dlaczego uważamy, że jest to konieczne? Ponieważ inflacja jest podwyższona. Bierzemy pod uwagę opóźnienia. Myślimy o tym. Nie widzimy jeszcze wpływu podwyżek stóp na sektor usług, z wyłączeniem budownictwa mieszkaniowego. W naszej ocenie, nie jesteśmy daleko poziomu restrykcyjnego tutaj. Tego jednak nie wiemy. Żyjemy w świecie dużej niepewności” – powiedział Jerome Powell.

„Spędziliśmy dużo czasu rozmawiając o ścieżce dla stóp proc. przed nami i o stanie gospodarki. Nie chciałbym zaczynać opisywać wszystkich szczegółów, ale sens dyskusji polegał na tym, że całkiem sporo mówiliśmy o przyszłej ścieżce” – dodał.

Przewodniczący FOMC wskazywał, że członkowie Fedu nadal nie sądzą, że obecny moment jest właściwy na zatrzymanie podwyżek stóp proc.

„Komitet nie uznał, że czas na przerwę w podwyżkach. Uznaliśmy, że na tym spotkaniu właściwą rzeczą do zrobienia było podniesienie stopy funduszy federalnych o 25 punktów bazowych i nadal przewidujemy, że dalsze podwyżki w zakresie docelowym będą odpowiednie, aby nasze stanowisko w polityce monetarnej stało się wystarczająco restrykcyjne, by sprowadzić inflację do poziomu 2 proc.” – wskazał Powell.

„Nie przewiduję obniżek stóp procentowych w tym roku, ale jeśli zobaczymy znacznie szybszy spadek inflacji, będzie to oczywiście miało wpływ na naszą politykę” – dodał.

Prezes Fedu powiedział, że decyzje ws. stóp proc. będą także podejmowane od spotkania do spotkania.

„Będziemy przyglądać się napływającym danym pomiędzy marcowym a majowym posiedzeniem. (…) Jeśli będzie konieczność podwyższenia stóp powyżej poziomu, o którym mówiliśmy w grudniu, na pewno to zrobimy” – podkreślił Powell.

„Nadal uważam, że istnieje ryzyko, że zrobimy zbyt mało. Jeśli po sześciu lub dwunastu miesiącach okaże się, że byliśmy blisko, ale nie wykonaliśmy zadania, a inflacja wraca, wtedy będziemy musieli powrócić do podwyżek stóp. (…) Nie mamy chęci do nadmiernego zaostrzania polityki monetarnej, ale jeśli uznamy, że posunęliśmy się za daleko, z pewnością możemy działać i mamy ku temu narzędzia” – dodał.

Przewodniczący FOMC wskazywał, że bank centralny ma przed sobą jeszcze sporo pracy, aby osiągnąć wyznaczone cele.

„Omówiliśmy podczas posiedzenia wiele obszarów, a pełne efekty naszego szybkiego zaostrzenia polityki monetarnej do tej pory nie są jeszcze odczuwalne. Mimo to, mamy więcej pracy do wykonania” – powiedział prezes Fedu.

„Wolniejsze tempo podwyżek stóp proc. pozwoli Komitetowi lepiej ocenić postępy gospodarki w realizacji naszych celów, ponieważ dzięki temu określimy zakres przyszłych podwyżek, których potrzebujemy, aby ustalić wystarczająco restrykcyjne stanowisko” – dodał.

Według Powella, można mówić o rozpoczęciu procesu dezinflacyjnego.

„Powiedziałbym, że to dobrze, że dezinflacja, którą widzieliśmy do tej pory, nie jest kosztem słabszego rynku pracy, ale powiedziałbym też, że proces inflacyjny, który obserwujemy, jest naprawdę na wczesnym etapie” – stwierdził.

„Pomimo podwyższonej inflacji, długoterminowe oczekiwania inflacyjne wydają się być dobrze zakotwiczone, co znajduje odzwierciedlenie w szerokim zakresie badań gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i prognostów, a także wskaźników na rynkach finansowych” – dodał.

W ocenie prezesa Fedu, w USA nie będzie recesji w 2023 r.

„Myślę, że większość prognoz i moja własna ocena jest taka, że wzrost PKB będzie dodatni, ale w przytłumionym tempie, jak miało to miejsce w zeszłym roku. (…) Istnieją jednak inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Globalne otoczenie nieco się poprawia, a to potencjalnie będzie miało dla nas znaczenie” – powiedział.

„Wraz ze spadkiem inflacji nastroje się poprawią. Również rządy stanowe i lokalne są obecnie naprawdę zalane pieniędzmi, a wiele z nich rozważa obniżki podatków i daje zapomogi. W planach budowlanych jest dużo wydatków, zarówno prywatnych, jak i publicznych. To będzie wspierać aktywność gospodarczą, więc myślę, że jest duża szansa, że te czynniki pomogą w podtrzymaniu pozytywnego wzrostu PKB w 2023 r.” – podkreślił Powell.

Ocenił też, że rynek pracy USA pozostaje bardzo silny.

„Widzieliśmy spadek średnich zarobków godzinowych, a teraz wskaźnik kosztów zatrudnienia nieco się obniżył i jest poniżej swoich najwyższych poziomów sprzed sześciu miesięcy, ale wciąż na dość podwyższonych poziomach. Liczba ofert pracy była ostatnio dość niestabilna. (…) Jeśli spojrzymy na resztę rynku pracy, nadal zobaczymy bardzo wysokie liczby nowych miejsc pracy, więc według wielu wskaźników rynek pracy jest nadal bardzo silny” – powiedział prezes Fedu.

Podczas posiedzenia 31 stycznia–1 lutego 2023 r. Fed podniósł główną stopę procentową w USA o 25 b.p. do przedziału 4,50–4,75 proc. Fed powtórzył, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą właściwe.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed podniósł stopy proc. łącznie o 450 b.p.

Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 21–22 marca 2023 r. Po posiedzeniu zostaną zaprezentowane najnowsze projekcje makroekonomiczne.

Kurs dolara osłabia się wobec koszyka walut po decyzji Fedu o 0,92 proc. do 101,17 pkt., a rentowność 10-letnich Treasuries spada o 10 b.p. do 3,4 proc.

kkr/ ssa/


Artykuły powiązane

Powell zapowiada wcześniejsze ograniczenie skupu aktywów

Kategoria: Raporty
Prawdopodobne przyspieszenie ograniczenia skupu aktywów pod koniec 2021 r. to główny wniosek płynący z kluczowego przemówienia szefa amerykańskiego banku centralnego Jerome'a Powella na ubiegłotygodniowym sympozjum w Jackson Hole. Nie należy jednak w tym czasie oczekiwać podwyżek stóp.
Powell zapowiada wcześniejsze ograniczenie skupu aktywów

Fed wobec nierównomiernego ożywienia gospodarczego

Kategoria: Analizy
Uczestnicy rynków na całym świecie obserwowali doroczne sympozjum ekonomiczne w Jackson Hole, wyczekując odpowiedzi na pytanie, jakie będą najbliższe działania Fed wobec szybkiego, ale nierównomiernego ożywienia w amerykańskiej gospodarce. Co zapowiedział szef Fed Jerome Powell?
Fed wobec nierównomiernego ożywienia gospodarczego

Fed przed startem w rejs do krainy normalności

Kategoria: Analizy
Działania Fedu przypominają coraz bardziej wehikuł, w którym do perfekcji opanowano lądowanie, natomiast dopuszczono się zaniedbań w zakresie wznoszenia. Fed próbuje usilnie naprawić swój wehikuł, dlatego wszyscy wsłuchują się w jego komunikaty.
Fed przed startem w rejs do krainy normalności