Rezygnacja prezesa Saudi National Bank wz. z Credit Suisse

Ammar Al Khudairy, prezes Saudi National Bank, największego akcjonariusza Credit Suisse, podał się do dymisji zaledwie kilka dni po tym, jak jego komentarze przyczyniły się do ostrego spadku kursu akcji szwajcarskiego banku.

Al Khudairy, który był prezesem Saudi National Bank od 2021 r., odchodzi z „powodów osobistych”. Zastąpi go dyrektor generalny Saeed ohammed Al Ghamdi – napisano w poniedziałek w komunikacie banku.

Na początku marca Al Khudairy w wywiadzie dla TV Bloomberg, powiedział „Absolutnie nie”, gdy został zapytany, czy Daudi National Bank byłby gotów na dalsze inwestycje w Credit Suisse, gdyby pojawił się apel o wsparcie płynności szwajcarskiego pożyczkodawcy.

Po tej wypowiedzi kurs akcji Credit Suisse spadł wówczas do najniższego poziomu w historii, a spready kredytowe wzrosły.

To wpłynęło na spadki kursów europejskich banków, bo inwestorzy – po upadku kilku amerykańskich regionalnych banków – unikali ryzykownych aktywów.

Saudi National Bank kupił ok. 9,9 proc. udziałów Credit Suisse w zeszłym roku za 1,4 mld franków.

Credit Suisse został przejęty w tym miesiącu przez UBS.

aj/ asa/


Artykuły powiązane

Kruche fundamenty wyższej rentowności europejskich banków

Kategoria: Analizy
Wraz z wybuchem globalnego kryzysu finansowego głównym wyzwaniem w europejskiej bankowości stało się wzmocnienie siły kapitałowej i płynności banków. Okazało się bowiem, że banki są podatne na zagrożenia zewnętrzne i mają zbyt ryzykowną strukturę bilansu. Przeprowadzone reformy regulacyjne przyczyniły się do wzrostu adekwatności kapitałowej i delewaryzacji banków.
Kruche fundamenty wyższej rentowności europejskich banków

Stabilizowanie rynków finansowych

Kategoria: Polityka pieniężna
Począwszy od kryzysu w latach 2007-2009, a skończywszy na pandemii COVID-19, rynki finansowe stanęły w obliczu serii niekorzystnych szoków płynnościowych. W rezultacie banki centralne poszerzyły ramy polityki pieniężnej jako wzmocnione instytucje kredytowe ostatniej instancji i animatorzy rynku ostatniej instancji.
Stabilizowanie rynków finansowych

Niuanse chińskiego systemu finansowego

Kategoria: Analizy
W chińskim systemie finansowym banki są instrumentem realizacji celów gospodarczych rządu. Otwartym pozostaje pytanie, jak długo rola ta będzie utrzymana.
Niuanse chińskiego systemu finansowego