Rubel jest najsilniejszy od 2018 r.

Kurs rubla do dolara USA rośnie już 6. dzień z rzędu, a waluta Rosjan jest wyceniana najwyżej od lutego 2018 r. USD do rubla osłabł o 1,8 proc. do 55,80, a wobec euro rubel umocnił się o 0,7 proc. – podają dealerzy.

Rubel zyskuje pomimo perspektyw dalszego luzowania monetarnego w Rosji.

Bank centralny przesunął datę swojego posiedzenia w sprawie stóp procentowych o ponad dwa tygodnie – odbędzie się ono w czwartek – po tym, jak urzędnicy rządowi zasugerowali, że konieczne może być dalsze łagodzenie polityki pieniężnej.

Ministerstwo Gospodarki Rosji wskazało na początku tego tygodnia, że umocnienie rubla zbliża się do szczytowego poziomu, zauważając, że dalsze obniżki stóp procentowych pomogłoby w złagodzeniu presji na rosyjską walutę.

Ogłoszenie decyzji monetarnej banku centralnego Rosji nastąpi w czwartek o 10.30 czasu moskiewskiego.

Stopa referencyjna banku centralnego Rosji wynosi obecnie 14 proc.

 

aj/ osz/


Artykuły powiązane

Sankcje narastają, gospodarka słabnie, rubel się umacnia

Kategoria: Trendy gospodarcze
Sankcje przeciwko Rosji stopniowo się zwiększają. Mimo to kurs walutowy rubla, po okresie gwałtownego załamania na przełomie lutego, zaczął się umacniać, uzyskując w kwietniu poziom sprzed inwazji na Ukrainę.
Sankcje narastają, gospodarka słabnie, rubel się umacnia

Dlaczego rubel jest najbardziej zyskującą w tym roku walutą na świecie?

Kategoria: Analizy
Mimo trwającej w Ukrainie wojny rosyjski rubel jest najbardziej zyskującą od początku roku walutą na świecie. Jego aprecjacja następuje w warunkach obniżania stóp procentowych przez Centralny Bank Rosji i łagodzenia ograniczeń przepływów kapitałowych.
Dlaczego rubel jest najbardziej zyskującą w tym roku walutą na świecie?

Wzloty i upadki rosyjskiego rubla w XXI wieku

Kategoria: Analizy
Jeśli mierzyć potęgę Rosji liczbą dywizji pancernych i głowic nuklearnych, to z pewnością mamy do czynienia z groźnym niedźwiedziem. Jeśli za punkt odniesienia wziąć siłę waluty, świadczącą o stanie gospodarki, to okazuje się, że ów niedźwiedź jest dosyć słaby.
Wzloty i upadki rosyjskiego rubla w XXI wieku