Rumunia: Bank centralny podwyższył stopy proc. do 5,50 proc.

Bank centralny Rumunii podwyższył główną stopę procentową o 75 pb. do 5,50 proc., podczas gdy rynek oczekiwał podwyżki o 100 pb. Była to ósma podwyżka z rzędu.

Według najnowszej projekcji banku centralnego inflacja, która przekroczyła 15 proc. w czerwcu, pozostanie dwucyfrowa do przyszłego roku, ze szczytem w III kw. br.

Bank Rumunii to kolejny bank centralny w regionie, który zaskakuje bardziej gołębimi decyzjami niż oczekiwał rynek. W czwartek Narodowy Bank Czech pozostawił stopy proc. na niezmienionym poziomie vs. 25 pb. podwyżki według konsensusu.

tus/ ana/


Artykuły powiązane

Europę najszybciej dogania Rumunia

Kategoria: Oko na gospodarkę
Pomimo pandemii i wysokiej inflacji nowe kraje unijne szybko zbliżają się do średniej europejskiej pod względem poziomu rzeczywistej konsumpcji. W Polsce wzrósł on w ostatnich dwóch latach o 5, a od 2015 r. o 8 pkt proc. Najszybciej dogania Europę Rumunia. Bogatszymi szybko stają się też Chorwacja i Litwa.
Europę najszybciej dogania Rumunia

Różne doświadczenia z konwersją kredytów frankowych

Kategoria: Analizy
Czy pomoc banków centralnych w konwersji kredytów frankowych jest potrzebna? Różne są doświadczenia w przypadku Węgier, Chorwacji i Rumunii. Jak pokazuje doświadczenie tych krajów pomoc banków centralnych nie jest taka oczywista.
Różne doświadczenia z konwersją kredytów frankowych

Ukraiński bank centralny: zmiana warty czy polityki monetarnej?

Kategoria: Analizy
Na początku lipca podał się do dymisji dotychczasowy prezes ukraińskiego banku centralnego NBU Jakow Smolij. Nowy szef banku centralnego – Cyryl Szewczenko zapowiada kontynuację polityki monetarnej prowadzonej przez poprzedników. Oczekiwania są jednak inne.
Ukraiński bank centralny: zmiana warty czy polityki monetarnej?