Rząd wydłuża obecne obostrzenia epidemiczne o 2 tygodnie

Rząd wydłuża obecnie obowiązujące obostrzenia epidemiczne o 2 tygodnie, a w następnym tygodniu może wprowadzić kolejne – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odmrażanie zamkniętych branż rozpocznie się najwcześniej na koniec listopada.

„Podobnie jak wiosną na razie kierujemy się cyklem 2 tygodniowym i przedłużamy te obostrzenia, w rozporządzaniach będzie to dokładnie określone, o kolejne 2 tygodnie. Jak sytuacja rozwijała się źle wiosną, to w pewnych dziedzinach życia (…) pokazaliśmy dłuższy horyzont czasowy. Nie wykluczam, że tak może być w listopadzie. Podczas kolejnej konferencji na początku (przyszłego – PAP) tygodnia będziemy wiedzieli więcej i podejmiemy być może jeszcze dalej idące obostrzenia. Robimy to wszystko tak (…), by nie wygasić całkowicie gospodarki” – powiedział premier.

„Grudzień, mam nadzieję przed Świętami, może nawet w końcu listopada, jeżeli scenariusz będzie dobry, będziemy odmrażać te niektóre branże, które są teraz zamknięte” – dodał premier w innym miejscu konferencji.

Od 24 października rząd wprowadził następujące obostrzenia epidemiczne:

– cała Polska czerwoną strefą;

– lokale gastronomiczne, restauracje, kawiarnie, puby – zakaz działalności stacjonarnej (jedynie na wynos i dowóz); obostrzenia mają obowiązywać 2 tyg. (pierwotnie do 7 listopada) z możliwością przedłużenia;

– nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym, – szkoły wyższe, ponadpodstawowe w trybie zdalnym (pierwotnie do 8 listopada);

– w godzinach 8-16 przemieszczanie się osób do 16 r. życia pod opieką dorosłego;

– wydarzenia sportowe bez publiczności, wydarzenia kulturalne do 25 proc. udziału publiczności;

– zawieszona działalność basenów aquaparków, siłowni;

– zawieszenie działalności sanatoriów (dokończenie obecnych turnusów);

– 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 m kw.;

– 1 osoba na 15 m kw. w placówkach handlowych powyżej 100 m kw.;

– w transporcie publicznym zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich;

– ograniczenie imprez, spotkań, szkoleń (również np. szkoły językowe), konferencji, kongresów, zebrań oraz zgromadzeń publicznych do 5 osób spoza gosp. domowego;

– ograniczenie przemieszczania się osób 70+ z wyłączeniem: wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego, sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego.


Artykuły powiązane

100-letnie życie, i co dalej?

Kategoria: Społeczeństwo
Połowa rodzących się dziś na Zachodzie dzieci będzie żyć ponad 105 lat. Starzenie się społeczeństw nie musi być problemem czy przekleństwem, ale – jeśli się odpowiednio na nie przygotujemy – prawdziwym darem. Tak przekonują Lynda Gratton i Andrew Scott – autorzy książki 100-letnie życie. Codzienność i praca w erze długowieczności.
100-letnie życie, i co dalej?

Chiny bardziej obecne w Birmie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Chiny włączają się w całkowitą przebudowę i zmianę oblicza Mjanmy (dawniej Birmy), kraju dotąd zacofanego i relatywnie biednego, ale będącego ważnym punktem na mapie ich wielkiego projektu Inicjatywy Pasa i Szlaku.
Chiny bardziej obecne w Birmie

Bardziej niż transhumanizmu boję się urzędników

Kategoria: Analizy
Kościół zajmuje się ludźmi marginalizowanymi, a skoro tak, to powinien się zająć przedsiębiorcami. W mojej opinii to najbardziej marginalizowana grupa na świecie – mówi w świątecznej rozmowie z Obserwatorem Finansowym ojciec Jacek Gniadek, misjonarz werbista, zagorzały zwolennik wolnego rynku i austriackiej szkoły ekonomii.
Bardziej niż transhumanizmu boję się urzędników