Sondaż UE: 64 proc. mieszkańców Unii chce zaszczepić się na COVID-19

64 proc. mieszkańców Unii Europejskiej deklaruje chęć przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19 – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez agencję UE na rzecz poprawy warunków życia i pracy (Eurofound).

W tym samym badaniu 27 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie zamierza się zaszczepić, jeśli będzie miało taką możliwość.

Poziom deklarowanego sceptycyzmu wobec szczepienia różni się znaczenie pomiędzy poszczególnymi krajami Wspólnoty. W Danii, Irlandii i na Malcie wskaźnik ten wynosi poniżej 10 proc. Po przeciwnej stronie skali jest Bułgaria – 61 proc., Łotwa – 48 proc. i Chorwacja – 43 proc.

W Polsce z rezerwą do szczepienia podchodzi 38 proc. respondentów. Nieco mniej niż we Francji – 39 proc. i nieznacznie więcej niż w Niemczech – 31 proc.

Główną deklarowaną przyczyną niechęci wobec szczepienia jest brak zaufania do bezpieczeństwa preparatów; tak odpowiedziało 62 proc. ankietowanych.

asc/ ap/ asa/


Artykuły powiązane

Croatia wants to renationalize its oil&gas company

Kategoria: Business
For almost three years Croatia is trying to renationalize its major oil&gas company INA. Hungarian MOL is the major shareholder with 49.1 per cent of shares, while the Croatian government has 44.8 per cent of shares.
Croatia wants to renationalize its oil&gas company

Brexit nie zakłóci handlu między Irlandią Północną a Irlandią

Kategoria: Analizy
Obroty towarowe między Irlandią Północną a Irlandią w dalszym ciągu odbywają się na dotychczasowych zasadach. Utrzymanie unijnych regulacji w handlu Irlandii Północnej ma przyczyniać się do dalszego rozwoju współpracy między Północą a Południem, będąc jednocześnie gwarantem bezpieczeństwa na wyspie.
Brexit nie zakłóci handlu między Irlandią Północną a Irlandią

Niebezpieczny Piketty powraca

Kategoria: Trendy gospodarcze
Po lekturze Kapitału w XXI wieku myślałem, że do czytania Thomasa Piketty’ego już nie wrócę, bo jest to po prostu stratą czasu. Złamałem jednak to postanowienie po przeczytaniu recenzji ostatniej książki Piketty’ego, jaką niedawno napisał Aleksander Piński na łamach Obserwatora Finansowego.
Niebezpieczny Piketty powraca