Wzrost sprzedaży detalicznej w eurolandzie, w Polsce w VI 2020 r.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w czerwcu 2020 r., w ujęciu miesiąc do miesiąca, wzrosła o 5,7 proc., a miesiąc wcześniej wzrosła o 20,3 proc., po korekcie z +17,8 proc. – poinformował Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w komunikacie.

Analitycy spodziewali się mdm wzrostu o 6,1 proc.

Sprzedaż detaliczna rok do roku wzrosła w czerwcu 2020 r. o 1,3 proc., po spadku w maju 2020 r. o 3,1 proc., po korekcie z -5,1 proc. Teraz spodziewano się spadku o 0,2 proc.

Sprzedaż detaliczna w Polsce w czerwcu 2020 r. wzrosła o 2,0 proc. rdr, po wzroście o 1,7 proc. rdr w maju 2020 r. – podał Eurostat. W ujęciu miesięcznym sprzedaż wzrosła o 3,3 proc.

Dane roczne zostały skorygowane o liczbę dni roboczych, zaś dane miesięczne są ponadto odsezonowane.

Dane Eurostatu obejmują także najmniejsze firmy, zatrudniające poniżej 10 pracowników, czyli w tym przypadku małe, rodzinne sklepy, ale z kolei nie obejmują sprzedaży samochodów.

aj/gor/map/


Artykuły powiązane

Wirus najbardziej zaszkodził tekstyliom

Kategoria: Oko na gospodarkę
Z powodu koronawirusa najbardziej ucierpiała sprzedaż tekstyliów – wynika ze wstępnego podsumowania wyników handlu detalicznego w pierwszym miesiącu lockdownu w krajach Unii Europejskiej. Ich sprzedaż spadła niemal z dnia na dzień o 40 proc. W Polsce spadek był w tej dziedzinie jeszcze głębszy.
Wirus najbardziej zaszkodził tekstyliom

Życie wraca, ale nie na wszystkie budowy

Kategoria: Oko na gospodarkę
Od maja, po gwałtownej kwietniowej zapaści, na budowach w większości krajów Unii Europejskiej na nowo powraca życie. Straty najszybciej odrabiają Włochy. W Polsce, tak jak w Czechach, nadal był regres. Największy kryzys w budownictwie panuje nadal na Węgrzech. Barierą staje się niechęć do inwestowania.
Życie wraca, ale nie na wszystkie budowy