Szwecja: Bank centralny podwyższa stopy proc. o 50 b.p.

W Szwecji bank centralny Riksbank podwyższył stopy procentowe o 50 b.p. Benchmark wzrósł do 0,75 proc. z 0,25 proc. – podał bank w komunikacie.

To druga z kolei podwyżka stóp procentowych – w kwietniu bank podwyższył benchmark z 0,0 proc. do 0,25 proc.

Większość ankietowanych przez agencję Bloomberg analityków spodziewała się w czwartek podwyżki o 50 b.p., a 1 – o 25 b.p.

Bank wskazał, że stopa procentowa będzie nadal podwyższana, a na początku 2023 r. zbliży się do ok. 2,0 proc.

aj/ gor/


Artykuły powiązane

Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?

Kategoria: Analizy
Ujemne poziomy realnych stóp procentowych są nie tyle efektem dyskrecjonalnych decyzji banków centralnych, co przede wszystkim wynikają ze zmian uwarunkowań gospodarczych. W ostatnich dekadach realne stopy procentowe na świecie systematycznie się obniżały i obecnie w większości gospodarek rozwiniętych, a także w wielu gospodarkach wschodzących – w tym w Polsce – są ujemne.
Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?

Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Kategoria: Trendy gospodarcze
Dwaj członkowie pierwszej RPP przystąpili do boju w kampanii przed sejmowym głosowaniem nad kandydatem na stanowisko prezesa NBP i w dwudziestu punktach sformułowali swoją – jakżeby inaczej, sążniście negatywną – opinię o polityce pieniężnej realizowanej przez RPP czwartej kadencji (Bogusław Grabowski i Jerzy Pruski, Bankructwo polityki pieniężnej? Rzeczpospolita 27.04.2022).
Ekonomiści pobłądzeni w krytyce NBP

Prezes NBP za kolejną podwyżką o 50 pb, docelowo stopy 3 proc. lub wyżej

Kategoria: Raporty
Prezes NBP Adam Glapiński poinformował na konferencji prasowej, że będzie namawiał RPP do kolejnej podwyżki stóp proc. o 50 pb. Jego zdaniem, główna stopa na poziomie 3 proc., a być może przy dobrej koniunkturze nawet 4-proc., nie spowoduje żadnych negatywnych skutków w gospodarce.
Prezes NBP za kolejną podwyżką o 50 pb, docelowo stopy 3 proc. lub wyżej