Szwecja: Bank centralny podwyższa stopy procentowe o 75 b.p.

W Szwecji bank centralny Riksbank podwyższył stopy procentowe – benchmark wzrósł do 2,50 proc. z 1,75 proc. – podał bank w komunikacie. To najwyższy poziom od 14 lat.

Większość ankietowanych przez agencję Bloomberg analityków spodziewała się podwyżki benchmarkowej stopy procentowej do 2,50 proc.

To już 4. z kolei podwyżka stóp procentowych w Szwecji – w kwietniu bank podwyższył benchmark z 0,0 proc. do 0,25 proc., w czerwcu podwyższył go o 50 b.p., a we wrześniu podwyższył o 100 b.p.

Bank wskazał w komunikacie w czwartek, że na początku przyszłego roku stopa procentowa zostanie podwyższona do poziomu nieco poniżej 3 proc.

Riksbank podał, że nadal trudno jest ocenić, jak będzie się rozwijać inflacja, a bank będzie dostosowywał politykę pieniężną w razie takiej potrzeby, aby zapewnić powrót inflacji do celu w rozsądnym czasie.

aj/ osz/


Artykuły powiązane

Wywiad ze Stefanem Ingvesem, prezesem Riksbanku

Kategoria: Pracownicy NBP
Piotr Szpunar, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP, rozmawia ze Stefanem Ingvesem, prezesem banku centralnego Szwecji (Riksbanku), w wywiadzie dla Obserwatora Finansowego:
Wywiad ze Stefanem Ingvesem, prezesem Riksbanku

Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?

Kategoria: Analizy
Ujemne poziomy realnych stóp procentowych są nie tyle efektem dyskrecjonalnych decyzji banków centralnych, co przede wszystkim wynikają ze zmian uwarunkowań gospodarczych. W ostatnich dekadach realne stopy procentowe na świecie systematycznie się obniżały i obecnie w większości gospodarek rozwiniętych, a także w wielu gospodarkach wschodzących – w tym w Polsce – są ujemne.
Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?