Szydło: W programie „Mieszkanie Plus” wynajem od 10 zł do 20 zł za m kw.

Program „Mieszkanie Plus” umożliwi wynajęcie mieszkania, gdzie koszt czynszu wyniesie od 10 zł do 20 zł za metr kwadratowy i będzie umożliwiał dojście do własności – poinformowała premier Beata Szydło. Program nie będzie korzystał ze środków budżetowych.

„Najważniejszym filarem tego programu jest utworzenie narodowego funduszu mieszkaniowego. To będzie fundusz, w którym Skarb Państwa będzie przekazywał grunty Skarbu Państwa i dzięki temu mieszkania budowane na tych gruntach będą tańsze. To będą mieszkania, które będą przede wszystkim w założeniu – na wynajem. Zakładamy, że czynsz wynajmu takiego mieszkania to będzie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Ale ten wynajem będzie z możliwością dojścia do własności” – powiedziała Szydło na konferencji.

Program kierowany jest zarówno do osób o niskich dochodach, jak i do klasy średniej, w każdym regionie Polski.

„W tym programie, który jest dedykowany do wszystkich Polaków, jest to program powszechny, dostępny w każdym regionie Polski, postanowiliśmy uwzględnić sytuację różnych grup Polaków – zarówno tych, którzy mają dochody bardzo niskie, ale też bardzo poważnie traktujemy klasę średnią. (…) Nie wprowadzamy granicy wieku, ale oczywiście zapewne będzie kolejka i będą musiały być określone kryteria. Będą preferowane zatem rodziny wielodzietne, będą brane pod uwagę dochody. Ale to będzie wpływało tylko i wyłącznie wpływać na okres oczekiwania na mieszkania” – dodała.

„Drugim elementem tego programu jest wsparcie budownictwa społecznego” – powiedziała Szydło.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk dodał, że program nie będzie korzystał ze środków budżetowych.

„Skarb Państwa posiada aktywa, Skarb Państwa posada grunty, nieruchomości” – powiedział.

nik/ jba/ asa/