Turcja: Bank centralny obniżył główną stopę proc. o 100 b.p.

Bank centralny Turcji obniżył benchmarkową, jednotygodniową stopę repo do 12 proc. – poinformował bank w komunikacie. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się, że stopy proc. zostaną bez zmian.

Podczas ostatniego posiedzenia bank obniżył stopę proc. o 100 b.p. Wcześniej przez siedem posiedzeń stopy proc. pozostawały bez zmian.

Sierpniowy odczyt CPI w Turcji wskazał na inflację rzędu 80,2 proc. rdr, najwyżej od 24 lat.

Turecka lira osłabia się względem dolara o 0,33 proc. Za dolara trzeba zapłacić 18,3836 liry. Lira jest najsłabiej radzącą sobie walutą EM, osłabiając się o ponad 41 proc. wobec dolara od początku 2022 r. Turecka waluta jest najsłabsza w swojej historii.

20 marca 2021 r. prezydent Erdogan zdymisjonował Naci Agbala, mianowanego na to stanowisko w listopadzie 2020 r. Nowym prezesem został Sapah Kavcioglu.

kkr/ gor/


Artykuły powiązane

Kłopoty tureckiej liry

Kategoria: Analizy
Turcja od trzydziestu lat utrzymuje szybkie tempo wzrostu, przekraczające średnio 4,5 proc. rocznie. Okresy szybkiego wzrostu są jednak przerywane kryzysami finansowymi i okresami recesji, która cofa kraj o kilka lat. Od 1990 r. Turcja przeżyła kilka kryzysów, a obecnie jest na skraju kolejnego.
Kłopoty tureckiej liry

Kryzys walutowy przewartościowuje turecką gospodarkę

Kategoria: Analizy
Po zaledwie trzech latach przerwy Turcja ponownie zmaga się z lawinowym spadkiem wartości własnej waluty. W odróżnieniu od poprzedniej fali kryzysu, tym razem zdaje się nieszczególnie sprzeciwiać zapoczątkowanym trendom.
Kryzys walutowy przewartościowuje turecką gospodarkę

Kalendarium Wschodnie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Poniżej w plikach pdf odpowiadających wybranym datom publikujemy Kalendarium Wschodnie. Jest to kalendarium istotnych wydarzeń gospodarczych z obszaru Rosji i Ukrainy opartych na najciekawszych informacjach z mediów działających w tych krajach.
Kalendarium Wschodnie