Turcja: Bank centralny pozostawił stopę proc. bez zmian

Bank centralny Turcji (CBT) utrzymał benchmarkową, jednotygodniową stopę repo na poziomie 45 proc. – poinformował bank w komunikacie. Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się takiej decyzji banku.

Bank centralny Turcji podał w komunikacie, że może ponownie podnieść stopy procentowe, jeśli perspektywy inflacyjne pogorszą się wyraźnie. Bank dodał, że presja inflacyjna się utrzymuje.

Po ośmiu ostatnich posiedzeniach bank podniósł główną stopę proc. łącznie o 3900 pb. Od września 2021 r. do lutego 2023 r. bank obniżył stopę proc. łącznie o 1050 pb.

Turecka lira osłabia się względem dolara o 0,04 proc. Za dolara trzeba zapłacić 31,0156 lir. Turecka waluta jest na najniższym poziomie wobec dolara w historii i osłabiła się o 5 proc. w 2024 r. względem dolara.

To pierwsze posiedzenie z Fatihem Karahanem w roli prezesa banku, który na początku lutego zastąpił na stanowisku Hafize Gaye Erkan. Gaye po ośmiu miesiącach urzędowania podała się do dymisji jako powód podając względy osobiste oraz oszczerczą kampanię skierowaną przeciwko niej w lokalnych mediach. Wcześniej Karahan był wiceprezesem CBT.


Artykuły powiązane

Turecki Model Gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
Gospodarka Turcji ciągle jest wystawiona na zagrożenia związane z niezrównoważonym rachunkiem obrotów bieżących, prowadzące do deprecjacji waluty i sprzyjające narastaniu inflacji. Ogłoszony ponad rok temu program o nazwie Turecki Model Gospodarki niekoniecznie zmniejszy owe zagrożenia.
Turecki Model Gospodarki

Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Kategoria: Trendy gospodarcze
Utrzymująca się pozycja dolara amerykańskiego jako dominującej waluty międzynarodowej od lat jest przedmiotem krytyki ze strony gospodarek wschodzących, których udział w światowym PKB i handlu systematycznie wzrastał.
Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Turcja beneficjentem wojny w Ukrainie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Turcja odgrywa aktywną postawę wobec konfliktu w Ukrainie, utrzymując kontakty z jego stronami, a jej sukcesem było odblokowanie eksportu ukraińskiego zboża. To jednak wymiana z Rosją pozwala jej odnosić największe korzyści gospodarcze.
Turcja beneficjentem wojny w Ukrainie