UK: Bank Anglii podniósł główną stopę procentową o 50 b.p.

Bank Anglii podniósł główną stopę procentową o 50 b.p. do 5,00 proc. – poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberga spodziewali się podwyżki o 25 b.p. Stopy proc. w Wielkiej Brytanii są najwyższe od 2008 r.

Za podwyżką stóp procentowych o 50 b.p. głosowało 7 bankierów z BoE, a 2 za brakiem podwyżek.

W komunikacie podano, że dalsze podwyżki stóp proc. mogą być wskazane.

„Bank będzie nadal uważnie monitorować oznaki utrzymującej się presji inflacyjnej w całej gospodarce, w tym napiętą sytuację na rynku pracy oraz zachowanie się dynamiki płac i inflacji cen usług. Gdyby pojawiły się dowody na utrwalenie presji inflacyjnej, konieczne byłoby dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej” – napisał bank w komunikacie.

To trzynaste z rzędu posiedzenie, na którym BoE podnosi stopy procentowe. W obecnym cyklu zacieśniania BoE podniósł główną stopę procentową łącznie o 490 b.p.

Kurs funta zwyżkuje o 0,22 proc. wobec dolara do 1,2798.

kkr/ asa/


Artykuły powiązane

Czy krzywa Phillipsa może wyjaśnić ostatni wzrost płac?

Kategoria: Trendy gospodarcze
W ostatnich miesiącach wzrost wynagrodzeń w USA, pomimo wyjątkowo „ścisłego” rynku pracy (czyli takiego, w którym popyt na pracę przeważa nad jej podażą),  wydaje się zwalniać, co stanowi zagadkę dla standardowych modeli „luzu” (chłonności) na tym rynku.
Czy krzywa Phillipsa może wyjaśnić ostatni wzrost płac?

Spadek udziału płac w PKB: przyczyny (i konsekwencje)

Kategoria: Trendy gospodarcze
Już od paru dekad widać kurczenie się udziału płac w PKB krajów wysokorozwiniętych. Na szybką poprawę sytuacji się nie zanosi, choć takie „przytłumione” płace utrwalają nierówności społeczne. Wiadomo jednak, gdzie tkwią przyczyny tego procesu.
Spadek udziału płac w PKB: przyczyny (i konsekwencje)