BIEC: Zagraniczne i krajowe czynniki działają ku obniżce CPI

Zagraniczne i krajowe czynniki działają ku stopniowej obniżce CPI – poinformowało w raporcie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2025 r. obniżył się o 0,7 punktu w stosunku do miesiąca poprzedniego. Jak podali autorzy badania, to już drugi z kolei miesiąc, gdy wskaźnik oraz zdecydowana większość jego składowych działają w kierunku niższej dynamiki cen.

Autorzy badania podają, że czynniki zewnętrzne, takie jak ceny surowców na światowych rynkach sprzyjają stabilności cen i stopniowemu obniżaniu ich rocznej dynamiki wyrażonej wskaźnikiem CPI.

Z kolei wśród czynników krajowych najsilniejszy wpływ na spadek wskaźnika mają oczekiwania menadżerów na temat kształtowania się cen.

BIEC podaje, że od początku 2025 r. systematycznie obniżają się ceny surowców na światowych rynkach. Indeks cen publikowany przez IMF w ciągu pierwszych miesięcy tego roku spadł o ponad 10 punktów, zaś w porównaniu z sytuacją sprzed roku jest on na poziomie o ponad 7 punktów niższym. Potaniała też ropa naftowa oraz szereg innych surowców przemysłowych, z wyjątkiem niektórych metali, w szczególności metali rzadkich.

Podobne tendencje występują w przypadku większości cen surowców żywnościowych. Zawirowania w polityce celnej USA na razie nie odbiły się na cenach surowców.

Ogólne spowolnienie głównych gospodarek świata jest silniejszym czynnikiem hamującym wzrost cen niż przeciwne oddziaływanie czynników związanych ze zwrotami w polityce celnej USA.

BIEC podaje, że wśród krajowych przedstawicieli przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego od początku roku zmniejsza się przewaga odsetka firm deklarujących podwyżki cen na oferowane przez siebie towary i usługi nad odsetkiem przedsiębiorstw deklarujących obniżanie cen.

Obecnie przewaga ta wynosi blisko 7 punktów procentowych podczas gdy na początku roku było to ponad 13 punktów.

Według BIEC zdecydowane obniżki cen deklarują producenci odzieży, producenci maszyn i urządzeń (co świadczy o utrzymującej się słabej kondycji inwestycji), przedstawiciele branż związanych z przemysłem samochodowym, oraz producenci mebli, którzy w ostatnim czasie tracą swą przewagę konkurencyjną. Biuro konkluduje też, że dekoniunktura w polskim przemyśle nasila tendencje do obniżania cen.

Podwyżki cen deklarują zaś najczęściej producenci trwałych i nietrwałych dóbr konsumpcyjnych, z czego najsilniejszy wpływ na spodziewaną inflację mają ewentualne podwyżki cen żywności.

map/ pr/


Artykuły powiązane

Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Kategoria: Analizy
W kontekście wprowadzanych przez USA ceł dużo mówi się o łańcuchach wartości, w ramach których są wytwarzane wyroby przemysłowe, a relatywnie niewiele o łańcuchach dostaw produktów rolno-spożywczych.
Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Instytucje finansowe
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Svensson o przeszacowaniu cen nieruchomości mieszkaniowych

Kategoria: Instytucje finansowe
Przedstawiane przez organy nadzoru makroostrożnościowego twierdzenia o przeszacowaniu cen nieruchomości – na przykład w Szwecji – oparte na współczynniku cen nieruchomości do dochodów są często przesadzone. W niniejszym artykule dowodzimy, że dla określenia czynników fundamentalnych kształtujących ceny nieruchomości mieszkaniowych konieczne jest uwzględnienie zrównoważonego poziomu stóp procentowych, lecz żadna konkretna miara przeszacowania lub niedoszacowania nie jest zadowalająca. Do miar tych należy współczynnik kosztów użytkowania do dochodów. Zamiast nich dla potrzeb przeprowadzenia oceny opartej na dowodach wymagane są strukturalne modele empiryczne rynku mieszkaniowego i rynku kredytowego.
Svensson o przeszacowaniu cen nieruchomości mieszkaniowych